W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Solidarni z sojusznikami

19.12.2019

- To niezwykle ważne, żeby okazywać solidarność wobec sojuszników, bo i sojusznicy wobec nas taką solidarność okazują. Zadaniem Wojska Polskiego jest przede wszystkim obrona Rzeczypospolitej, ale ta obrona następuje również poprzez aktywność w ramach sojuszy, w których jest Polska. A więc poprzez Waszą służbę tu, we Włoszech bronicie bezpieczeństwa naszej Ojczyzny. Dziękuję Wam za to! – powiedział Mariusz Błaszczak Minister obrony narodowej podczas spotkania z żołnierzami Polskiego Kontyngentu Wojskowego SOPHIA.

Minister Mariusz Błaszczak z polskimi żołnierzami podczas powitania we włoskiej bazie Sigonella.

W czwartek, 19 grudnia prezydent Andrzej Duda oraz szef MON przebywali w bazie Sigonella we Włoszech, gdzie służbę pełnią polscy żołnierze.

Szef MON podczas spotkania zwracał uwagę na wagę solidarności w dzisiejszym świecie.

- Ta solidarność na co dzień objawia się w tym, że w naszym kraju ćwiczą żołnierze wojsk sojuszniczych, a żołnierze Wojska Polskiego ćwiczą, ale także uczestniczą w systemie bezpieczeństwa światowego. A więc swoją służbę wykonują na misjach poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Tak jest w przypadku Was żołnierze, którzy tu na ziemi włoskiej strzeżecie bezpieczeństwa Europy w misji zorganizowanej przez Unię Europejską – powiedział szef MON.

Minister Błaszczak podziękował żołnierzom za ich zaangażowanie i służbę.

- Dziękuję za  profesjonalne podejście do obowiązków służbowych, dziękuję za ofiarność, dziękuję za to, że poszerzacie swoją wiedzę i swoje umiejętności poprzez wspólne działania w ramach wojsk stanowiących właśnie tę misję – powiedział minister.  

Wizyta w bazie Sigonella była także okazją do świątecznego spotkania i złożenia życzeń tym, którzy święta spędzą na służbie z  dala od swoich Rodzin. - Chcę jeszcze raz podziękować Wam za codzienną służbę. Niech święta Bożego Narodzenia upłyną w atmosferze radości i pokoju – dodał szef MON.

W trakcie pobytu we Włoszech prezydent Andrzej Duda oraz minister Mariusz Błaszczak złożyli kwiaty na grobie pil. kpt. Władysława Dreckiego, którego grób znajduje się na Cmentarzu Wspólnoty Brytyjskiej w Katanii. Szef MON spotkał się także z sybiraczką Teresą Bobrowską.

***

Główne zadania PKW EU SOPHIA to działania zmierzające do ograniczenia nielegalnego przemytu ludzi i towarów do Europy oraz wspieranie morskich sił bezpieczeństwa Libii w szkoleniu i realizacji działań na rzecz ograniczenia nielegalnej imigracji.  Zadania mandatowe operacji EU SOPHIA, kontyngent wykonuje z bazy NATO Sigonella, położonej na Sycylii, 15 km na zachód od Katanii.

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej RP realizuje zadanie sformowania Polskiego Kontyngentu Wojskowego, w ramach operacji wojskowej Unii Europejskiej EUNAVFOR MED.

PKW EU SOPHIA, wystawiony w większości przez Brygadę liczy 100 żołnierzy. W skład PKW wchodzą także żołnierze z: Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych, 3. Flotylli Okrętów, 6. Ośrodka Radioelektronicznego, Inspektoratu Wsparcia SZ, 10. Brygady Logistycznej, 9. Brygady Wsparcia Dowodzenia, Żandarmerii Wojskowej.

>>> GALERIA - Solidarni z sojusznikami

Wideo

Zdjęcia (9)