Spokrewnieni Służbą

Spokrewnieni Służbą

1 marca 2019 roku rusza II edycja "Spokrewnieni Służbą”, w której bierze udział Wojsko Polskie. Żołnierze oraz pracownicy polskiej armii, z ponad 160 jednostek wojskowych Sił Zbrojnych RP, w okresie od 1 marca do 1 września br. będą oddawać krew w regionalnych punktach krwiodawstwa oraz w specjalnie do tego przystosowanych ambulansach.

Zbiórka krwi odbywać się będzie na terenie całej Polski.

Datę akcji wybrano nieprzypadkowo. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to święto państwowe ustanowione na cześć żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego, którzy przelewali krew w obronie niepodległości Polski.

Oddaj krew i dołącz do  „SpoKREWnionych służbą”!

***

1 marca 2018 r. w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, odbyła się inauguracja ogólnopolskiej zbiórki krwi „SpoKREWnieni służbą”. W uroczystości uczestniczyli wiceministrowie Marek Łapiński z MON, Jarosław Zieliński z MSWiA, przedstawiciele jednostek wojskowych i funkcjonariusze służb podległych MSWiA.

Akcja honorowego krwiodawstwa, do której w 2018 r. włączyło się Ministerstwo Obrony Narodowej odbywała się pod honorowym patronatem Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej oraz  Joachima Brudzińskiego, ministra spraw wewnętrznych i administracji.
 
Zbiórka krwi odbyła się na terenie całej Polski. W marcu, w  każdym województwie zostały zorganizowane punkty, w których oddwana była krew. 
 
W 2018 roku, po raz pierwszy w akcji „SpoKREWnieni służbą” udział wzięło Wojsko Polskie. Żołnierze oraz pracownicy polskiej armii, z ponad 160 jednostek wojskowych Sił Zbrojnych RP, przez cały marzec oddawali krew. W akcji zaangażowanych było ponad 130 jednostek podległych Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych, a także jednostki podległe Dowództwu Operacyjnemu RSZ, w tym m.in. Centrum Operacji Powietrznych i Centrum Operacji Morskich. Obecni byli także żołnierze z jednostek Inspektoratu Wsparcia SZ. 

Swój udział w akcji zadeklarowało prawie 400 żołnierzy z Dowództwa Garnizonu Warszawa i jednostek podległych. W sposób zorganizowany krew oddawali także żołnierze i pracownicy cywilni Sztabu Generalnego WP. Żołnierze terytorialnej służby wojskowej oddawali krew m.in. w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Navigation Menu

Metrics