Spokrewnieni Służbą

Spokrewnieni Służbą

Ponad 694 litrów krwi zebrano w kwietniu, drugim miesiącu akcji „SpoKREWnieni służbą”. Łącznie, od 1 marca Wojsko Polskie w ramach akcji „SpoKREWnieni” zebrało w tym roku już 1683 litrów krwi.

1511 osób – żołnierzy, pracowników Wojska Polskiego oraz studentów uczelni wojskowych oddało 694,5 litra krwi w drugim miesiącu ogólnopolskiej akcji „SpoKREWnieni Służbą”. Zbiórka krwi, która rozpoczęła się 1 marca, odbywa się pod honorowym patronatem Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej i potrwa do 1 września br.

W akcję włączyło się prawie 200 jednostek wojskowych z całego kraju, centra szkolenia i uczelnie wojskowe. Żołnierze, studenci i pracownicy cywilni Wojska Polskiego oddawali krew ratując tym samym zdrowie i życie m. in. ofiarom wypadków.

Wśród uczelni wojskowych najwięcej litrów krwi udało się zebrać w Akademii Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. Do akcji włączyło się 107 osób, które oddały ponad 48 litrów krwi. Honorowe krwiodawstwo największą popularnością cieszyło się w 36. Dywizjonie Rakietowym Obrony Powietrznej z Mrzeżyna. W akcji udział wzięły 92 osoby, które w sumie oddały ponad 41 litrów krwi.

Zachęcamy do przyłączenia się do naszej akcji. W maju krew będzie można oddawać m.in. w 18. Dywizji Zmechanizowanej w Siedlcach (10.05.2019), Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu (14.05.2019) oraz w Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie (16.05.2019).

***

2198 osób – żołnierzy, pracowników Wojska Polskiego oraz studentów uczelni wojskowych oddało 989 litrów krwi w pierwszym miesiącu ogólnopolskiej akcji „SpoKREWnieni Służbą”. Zbiórka krwi,  która rozpoczęła się 1 marca, odbywa się pod honorowym patronatem Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej i potrwa do 1 września br.

W akcję włączyło się około 180 jednostek wojskowych z całego kraju, centra szkolenia i uczelnie wojskowe. Żołnierze i pracownicy cywilni Wojska Polskiego, a także studenci oddawali krew ratując tym samym zdrowie i życie m. in. ofiarom wypadków. 

Wśród uczelni wojskowych najwięcej litrów krwi udało się zebrać w Akademii Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu - 100,8 litrów. Akcja największą popularnością cieszyła się w 17. Brygadzie Zmechanizowanej z Międzyrzecza. Zebrano tam ponad 65 litrów krwi. 

Akcję honorowego krwiodawstwa zainaugurował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej 1 marca br. w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Datę wybrano nieprzypadkowo. To święto państwowe ustanowione w hołdzie żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego, którzy przelewali krew w obronie niepodległości Polski.

Akcja „SpoKREWnieni służbą” zorganizowana została po raz trzeci. Po raz drugi uczestniczyło w niej Wojsko Polskie.
 

***

1 marca 2018 r. w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, odbyła się inauguracja ogólnopolskiej zbiórki krwi „SpoKREWnieni służbą”. W uroczystości uczestniczyli wiceministrowie Marek Łapiński z MON, Jarosław Zieliński z MSWiA, przedstawiciele jednostek wojskowych i funkcjonariusze służb podległych MSWiA.

Akcja honorowego krwiodawstwa, do której w 2018 r. włączyło się Ministerstwo Obrony Narodowej odbywała się pod honorowym patronatem Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej oraz  Joachima Brudzińskiego, ministra spraw wewnętrznych i administracji.
 
Zbiórka krwi odbyła się na terenie całej Polski. W marcu, w  każdym województwie zostały zorganizowane punkty, w których oddwana była krew. 
 
W 2018 roku, po raz pierwszy w akcji „SpoKREWnieni służbą” udział wzięło Wojsko Polskie. Żołnierze oraz pracownicy polskiej armii, z ponad 160 jednostek wojskowych Sił Zbrojnych RP, przez cały marzec oddawali krew. W akcji zaangażowanych było ponad 130 jednostek podległych Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych, a także jednostki podległe Dowództwu Operacyjnemu RSZ, w tym m.in. Centrum Operacji Powietrznych i Centrum Operacji Morskich. Obecni byli także żołnierze z jednostek Inspektoratu Wsparcia SZ. 

Swój udział w akcji zadeklarowało prawie 400 żołnierzy z Dowództwa Garnizonu Warszawa i jednostek podległych. W sposób zorganizowany krew oddawali także żołnierze i pracownicy cywilni Sztabu Generalnego WP. Żołnierze terytorialnej służby wojskowej oddawali krew m.in. w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Navigation Menu

Metrics