W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spokrewnieni służbą

Przez 6 miesięcy akcji honorowego krwiodawstwa żołnierze, studenci i pracownicy Wojska Polskiego w ogólnopolskiej zbiórce krwi „Spokrewnieni służbą” oddali łącznie ponad 5173 litrów krwi. Akcja, której organizatorem jest Ministerstwo Obrony Narodowej trwała od 1 marca do 31 sierpnia br. Zebrana krew trafiła do potrzebujących i chorych w całej Polsce.

Spokrewnieni Służbą

Żołnierze, studenci i pracownicy Wojska Polskiego w swoich jednostkach i uczelniach wojskowych, a także Regionalnych i Wojskowych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w marcu zebrali 989 litrów krwi, w kwietniu ponad 694 litrów krwi, w maju 640 litrów krwi, w czerwcu ponad 1367 litrów krwi, w lipcu 857 litrów, a w sierpniu ponad 625 litrów krwi.

Najwięcej, bo aż 1368 litrów krwi oddali w czerwcu żołnierze Wojska Polskiego. Akcja honorowego krwiodawstwa cieszyła się największym powodzeniem w lipcu w 13. Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, gdzie 715 osób oddało aż 321 litrów krwi.

Akcję honorowego krwiodawstwa zainaugurował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej 1 marca br. w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Datę wybrano nieprzypadkowo. To święto państwowe ustanowione w hołdzie żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego, którzy przelewali krew w obronie niepodległości Polski.

Akcja „SpoKREWnieni służbą” została zorganizowana po raz trzeci. Po raz drugi uczestniczyło w niej Wojsko Polskie.

***

857 litrów krwi zebrali w przedostatnim miesiącu akcji honorowego krwiodawstwa żołnierze i pracownicy Wojska Polskiego w ogólnopolskiej zbiórce krwi, która odbywa się pod hasłem „Spokrewnieni służbą”. Akcja, której organizatorem jest Ministerstwo Obrony Narodowej potrwa do 31 sierpnia br. Zebrana krew trafia do potrzebujących i chorych w całej Polsce. 

Przez 5 miesięcy akcji zebrano łącznie aż 4550 litrów krwi. Akcja honorowego krwiodawstwa w lipcu cieszyła się największym powodzeniem w 13. Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, gdzie 715 osób oddało aż 321 litrów krwi!

W ostatnim miesiącu akcji, krew będzie można oddać m. in. w 42. Bazie Lotnictwa Szkolnego w Radomiu (8 sierpnia), w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu (13 sierpnia), w Pułku Ochrony i Pułku Reprezentacyjnym Wojska Polskiego w Warszawie (22 sierpnia) oraz 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej w Wesołej (30 sierpnia).

***

Aż 1368 litrów krwi oddali w czerwcu żołnierze Wojska Polskiego w ogólnopolskiej zbiórce krwi, która odbywa się pod hasłem „Spokrewnieni służbą”. Przez 4 miesiące akcji zebrano już łącznie 3693 litry krwi. Akcja, której organizatorem jest Ministerstwo Obrony Narodowej potrwa do końca sierpnia.

Ponad 3 tysiące żołnierzy, studentów i pracowników Wojska Polskiego w czwartym miesiącu akcji honorowego krwiodawstwa oddało 1367,6 litrów krwi, które oddawali w swoich jednostkach i uczelniach wojskowych, a także Regionalnych i Wojskowych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Akcja honorowego krwiodawstwa cieszyła się największym powodzeniem wśród żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej oraz w jednostkach podległych Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych. Największą frekwencją cieszyła się 1. Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej, w której 355 żołnierzy oddało 160 litrów krwi.

W lipcu krew będzie można oddać m.in. w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu (8 lipca), w 9. Brygadzie Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych w Białobrzegach (16 lipca) oraz w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej w Wesołej (19 lipca). W Warszawie akcja planowana jest w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego (10 lipca), w Pułku Ochrony i Pułku Reprezentacyjnym Wojska Polskiego (18 lipca) oraz w Ministerstwie Obrony Narodowej (22 lipca).

***

Ponad 2325 litrów krwi oddali już w tym roku żołnierze, studenci i pracownicy uczelni oraz jednostek wojskowych w ogólnopolskiej zbiórce krwi, która odbywa się pod hasłem „Spokrewnieni służbą”. Akcja, której organizatorem jest Ministerstwo Obrony Narodowej potrwa do 31 sierpnia. Zebrana krew trafia do potrzebujących i chorych w całej Polsce. 

W maju oddano 640 litrów. Żołnierze oddają krew w swoich jednostkach wojskowych oraz w Regionalnych i Wojskowych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
Akcja honorowego krwiodawstwa cieszyła się dużym powodzeniem m.in. w Dowództwie Garnizonu Warszawa i podległych mu jednostkach. Do akcji przystąpiły 74 osoby, zebrano łącznie 33,3 litra krwi. W Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu w tym samym czasie 69 osób oddało ponad 31 litrów krwi, a w Pułku Inżynieryjnym w Szczecinie 65 osób oddało prawie 30 litrów.

W czerwcu krew będzie można oddać m.in. w 2. Warszawskiej Brygadzie Saperów w Kazuniu Nowym (10 czerwca), w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu (11 czerwca), w 9. Brygadzie Wsparcia Dowodzenia DG RSZ w Białobrzegach (14 czerwca). W stolicy akcja planowana jest w trzech miejscach - na Placu Piłsudskiego  (15 czerwca), w Wojskowej Akademii Technicznej (18 czerwca) oraz w Dowództwie Operacyjnym RSZ (19 czerwca). 

***

Ponad 694 litrów krwi zebrano w kwietniu, drugim miesiącu akcji „SpoKREWnieni służbą”. Łącznie, od 1 marca Wojsko Polskie w ramach akcji „SpoKREWnieni” zebrało w tym roku już 1683 litrów krwi.

1511 osób – żołnierzy, pracowników Wojska Polskiego oraz studentów uczelni wojskowych oddało 694,5 litra krwi w drugim miesiącu ogólnopolskiej akcji „SpoKREWnieni Służbą”. Zbiórka krwi, która rozpoczęła się 1 marca, odbywa się pod honorowym patronatem Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej i potrwa do 1 września br.

W akcję włączyło się prawie 200 jednostek wojskowych z całego kraju, centra szkolenia i uczelnie wojskowe. Żołnierze, studenci i pracownicy cywilni Wojska Polskiego oddawali krew ratując tym samym zdrowie i życie m. in. ofiarom wypadków.

Wśród uczelni wojskowych najwięcej litrów krwi udało się zebrać w Akademii Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. Do akcji włączyło się 107 osób, które oddały ponad 48 litrów krwi. Honorowe krwiodawstwo największą popularnością cieszyło się w 36. Dywizjonie Rakietowym Obrony Powietrznej z Mrzeżyna. W akcji udział wzięły 92 osoby, które w sumie oddały ponad 41 litrów krwi.

Zachęcamy do przyłączenia się do naszej akcji. W maju krew będzie można oddawać m.in. w 18. Dywizji Zmechanizowanej w Siedlcach (10.05.2019), Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu (14.05.2019) oraz w Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie (16.05.2019).

***

2198 osób – żołnierzy, pracowników Wojska Polskiego oraz studentów uczelni wojskowych oddało 989 litrów krwi w pierwszym miesiącu ogólnopolskiej akcji „SpoKREWnieni Służbą”. Zbiórka krwi,  która rozpoczęła się 1 marca, odbywa się pod honorowym patronatem Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej i potrwa do 1 września br.

W akcję włączyło się około 180 jednostek wojskowych z całego kraju, centra szkolenia i uczelnie wojskowe. Żołnierze i pracownicy cywilni Wojska Polskiego, a także studenci oddawali krew ratując tym samym zdrowie i życie m. in. ofiarom wypadków. 

Wśród uczelni wojskowych najwięcej litrów krwi udało się zebrać w Akademii Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu - 100,8 litrów. Akcja największą popularnością cieszyła się w 17. Brygadzie Zmechanizowanej z Międzyrzecza. Zebrano tam ponad 65 litrów krwi. 

Akcję honorowego krwiodawstwa zainaugurował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej 1 marca br. w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Datę wybrano nieprzypadkowo. To święto państwowe ustanowione w hołdzie żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego, którzy przelewali krew w obronie niepodległości Polski.

Akcja „SpoKREWnieni służbą” zorganizowana została po raz trzeci. Po raz drugi uczestniczyło w niej Wojsko Polskie.
 

***

1 marca 2018 r. w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, odbyła się inauguracja ogólnopolskiej zbiórki krwi „SpoKREWnieni służbą”. W uroczystości uczestniczyli wiceministrowie Marek Łapiński z MON, Jarosław Zieliński z MSWiA, przedstawiciele jednostek wojskowych i funkcjonariusze służb podległych MSWiA.

Akcja honorowego krwiodawstwa, do której w 2018 r. włączyło się Ministerstwo Obrony Narodowej odbywała się pod honorowym patronatem Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej oraz  Joachima Brudzińskiego, ministra spraw wewnętrznych i administracji.
 
Zbiórka krwi odbyła się na terenie całej Polski. W marcu, w  każdym województwie zostały zorganizowane punkty, w których oddwana była krew. 
 
W 2018 roku, po raz pierwszy w akcji „SpoKREWnieni służbą” udział wzięło Wojsko Polskie. Żołnierze oraz pracownicy polskiej armii, z ponad 160 jednostek wojskowych Sił Zbrojnych RP, przez cały marzec oddawali krew. W akcji zaangażowanych było ponad 130 jednostek podległych Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych, a także jednostki podległe Dowództwu Operacyjnemu RSZ, w tym m.in. Centrum Operacji Powietrznych i Centrum Operacji Morskich. Obecni byli także żołnierze z jednostek Inspektoratu Wsparcia SZ. 

Swój udział w akcji zadeklarowało prawie 400 żołnierzy z Dowództwa Garnizonu Warszawa i jednostek podległych. W sposób zorganizowany krew oddawali także żołnierze i pracownicy cywilni Sztabu Generalnego WP. Żołnierze terytorialnej służby wojskowej oddawali krew m.in. w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.