W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska odpowiedzialnym partnerem w Sojuszu

27.06.2019

- Chciałem podkreślić z wielką satysfakcją, że Polska należy do liderów Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wydajemy ponad 2% PKB na obronność. Należymy do ośmiu państw Sojuszu, które osiągają takie właśnie wyniki. Wywiązujemy się ze zobowiązań, jesteśmy aktywni. Poważnie traktujemy sprawy dotyczące obronności - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w Brukseli.

W dniach 26- 27 czerwca br. Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, bierze udział w sesji Rady Północnoatlantyckiej podczas spotkania ministrów obrony państw NATO w Kwaterze Głównej Sojuszu w Brukseli.

W dniach 26- 27 czerwca br. szef MON uczestniczył w spotkaniu ministrów obrony państw NATO w Kwaterze Głównej Sojuszu.

Minister Błaszczak poinformował, że jednym z tematów rozmów w szerokim gronie, jak i podczas bilateralnego spotkania z M. Esperem, który pełni obowiązki sekretarza obrony USA były sprawy związane z bezpieczeństwem na wschodniej flance NATO oraz zwiększenie obecności wojsk USA w Polsce.

- Zmienił się lider, natomiast nie zmieniła się misja. Realizujemy dalej to wszystko, co rozpoczęliśmy w ubiegłym roku. Teraz negocjujemy szczegóły, które wypełniają deklaracje polityczną zawartą przez naszych prezydentów – powiedział  szef MON po spotkaniu z pełniącym obowiązki sekretarza obrony USA.

Minister poinformował także, że reakcje na podpisaną przez Polskę i USA deklarację są pozytywne.

- Obecność wojsk Stanów Zjednoczonych w Polsce, na wschodniej flance, w Europie wzmacnia też NATO, odstrasza ewentualnego przeciwnika. W ten sposób zapewniamy bezpieczeństwo Polsce, zapewniamy bezpieczeństwo państwom wschodniej flanki NATO i całemu sojuszowi – podkreślił minister.

Jak zaznaczył szef MON deklaracja w konsekwencji spowodowała, że obecność wojsk Stanów Zjednoczonych w Polsce ma trwały charakter.

Ministrowie obrony omawiali także kwestie związane z traktatem INF.

- Wszyscy zebrani podzielali nadzieję, że do 2 sierpnia Rosja ma jeszcze czas na rewizję swojego postępowania i ograniczenie rozmieszczania rakiet średniego zasięgu, które zagrażają niewątpliwie bezpieczeństwu Europy i świata – mówił szef MON.

W gronie ministrów obrony rozmawiano także na temat nowoczesnych technologii i możliwości ich zastosowania do celów wojskowych w  NATO i UE. Spotkanie odbyło się z udziałem Wysokiej Przedstawiciel UE ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa, Federiki  Mogherini, a także ministrów obrony Szwecji i Finlandii.

Szef MON zwrócił uwagę, że Polska pozyskuje zarówno nowoczesny sprzęt, jak i nowoczesne technologie. Jednym z przykładów są samoloty F-35, które MON zamierza kupić na wyposażenie Wojska Polskiego.

- Wraz z tym samolotem do Wojska Polskiego trafi najnowocześniejsza technologia na świecie. Posiadanie najnowocześniejszego sprzętu odstrasza ewentualnego agresora – podkreślił minister.

Jednym z tematów omawianych podczas spotkania szefów obrony były kwestie bezpieczeństwa w Afganistanie i zadania, jakie stoją przed żołnierzami misji Resolute Support. Odbyło się także spotkanie poświęcone grupie bojowej eFP na Łotwie. Z udziałem ministrów obrony pięciu państw zaangażowanych we wsparcie Ukrainy (Wielka Brytania, USA, Kanada, Polska i Litwa) odbyły się rozmowy w formule QUINT.

W czwartek minister M. Błaszczak, na zaproszenie sekretarza obrony USA, wziął udział w spotkaniu sojuszników zaangażowanych w działania Globalnej Koalicji przeciw tzw. państwu  islamskiemu.

W ramach spotkań bilateralnych szef MON rozmawiał na temat zacieśniania współpracy wojskowej m. in. z minister obrony Macedonii Północnej Radmilą Šhekerinską. Spotkanie poświęcone było także możliwościom rozwoju współpracy przemysłów zbrojeniowych obu państw. Szef MON rozmawiał także z ministrem obrony Litwy i Chorwacji.  

W Brukseli minister Mariusz Błaszczak podpisał Memorandum of Understanding  w sprawie pozyskania środków bojowych dla morskich systemów rażenia (Maritime Battle Decisive Muntitions).

>>> GALERIA - Spotkanie ministrów obrony państw NATO

Zdjęcia (16)

{"register":{"columns":[]}}