W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie ministrów obrony państw Unii Europejskiej

04.03.2020

W dniach 4 - 5 marca w Zagrzebiu odbyło się spotkanie ministrów obrony państw UE. Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej reprezentował podsekretarz stanu Paweł Woźny.

W dniach 4 - 5 marca w Zagrzebiu odbyło się spotkanie ministrów obrony państw UE. Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej reprezentował podsekretarz stanu Paweł Woźny.

W trakcie spotkania podpisane zostało porozumienie o współpracy z szefami resortów obrony Chorwacji, Estonii, Litwy, Holandii i Rumunii,  dotyczące projektu Cyber Rapid Response Teams, realizowanego od 2018 r. w ramach Stałej Współpracy Strukturalnej UE (PESCO).

Obrady pod przewodnictwem Josepa Borrella, nowego wysokiego przedstawiciela UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa służyły omówieniu głównych kierunków rozwoju Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony, najważniejszych europejskich inicjatyw obronnych i relacji UE-NATO. Druga sesja poświęcona była przygotowaniom do strategicznej debaty na temat rozwoju wymiaru obronnego UE, która ma się rozpocząć w połowie tego roku.

***
Chorwacja przejęła rotacyjną prezydencję Rady Europejskiej 1 stycznia 2020 roku, a jednym z priorytetów pozostaje bezpieczeństwo i wzmocnienie wiodącej roli Europy na arenie międzynarodowej.

Chorwacja jest  państwem kontrybuującym do  Batalionowej  Grupy Bojowej stacjonującej w Polsce jako element wzmacniania wschodniej flanki NATO. Utworzenie eFP było jednym z najważniejszych osiągnięć szczytu NATO, który odbył się w Warszawie w 2016 roku.  Państwem ramowym eFP w Polsce są Stany Zjednoczone, a państwami kontrybuującymi - Wielka Brytania, Rumunia.

>>> GALERIA - Spotkanie ministrów obrony państw Unii Europejskiej

Zdjęcia (5)