W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie wiceministrów obrony Polski i Czarnogóry

28.11.2018

Wojskowa współpraca dwustronna, bezpieczeństwo regionalne oraz zaangażowanie Polski w stabilizację Bałkanów Zachodnich były głównymi tematami rozmów Podsekretarza Stanu w MON Tomasza Szatkowskiego z jego czarnogórskim odpowiednikiem - Ivicą Ivanovićem. Spotkanie ministrów odbyło się 28 listopada br. w Warszawie. Rozmówcy podkreślili bardzo dobre relacje łączące oba państwa.

281118_TS_czarnogorawpl_LChemperek_01

Po roku członkostwa Czarnogóry w NATO, obie strony wskazały również na obszary, które państwa powinny pogłębiać w najbliższych latach. Należą do nich m.in szkolenia pilotów śmigłowców, włączenie się Czarnogóry do projektu realizowanego w ramach Smart Defense "Wspólne zdolności OPBMR", w którym Polska jest krajem wiodącym oraz zacieśnienie współpracy przemysłów obronnych. Minister Szatkowski zwrócił szczególną uwagę na ofertę polskiego przemysłu, dzięki któremu siły zbrojne Czarnogóry mogłyby zwiększyć swoje zdolności obronne. Poinformował o szerokim wachlarzu możliwości kształcenia żołnierzy z Czarnogóry w polskich uczelniach wojskowych. Ponadto, zachęcił stronę czarnogórską do wydzielenia swojego oficera do obsady stanowisk dowództw i organizacji NATO znajdujących się na terenie Polski.


Omówiono najważniejsze zagadnienia polityki obronnej NATO i UE, w tym stan implementacji postanowień ostatniego Szczytu NATO w Brukseli. Ministrowie przedyskutowali także sytuację bezpieczeństwa w regionie morza Azowskiego, potępiając agresywne działania Rosji wobec Ukrainy. Po zakończonym spotkaniu goście z Czarnogóry udali się do Krakowa, gdzie odbędą wizytę w Centrum Eksperckim Kontrwywiadu Wojskowego a następnie odwiedzą niemiecki obóz zagłady w Oświęcimiu.

Zdjęcia (5)