W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Stała obecność wojsk USA w Polsce to gwarancja bezpieczeństwa

20.09.2018

– Decyzja o utworzeniu stałych baz w Polsce będzie dobra dla Polski, ale będzie także dobra dla bezpieczeństwa międzynarodowego, dla wolności państw, które są dziś zagrożone agresją rosyjską – mówił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w programie Gość Wiadomości.

m_blaszczak_konferencja_himars

Szef MON mówiąc o wzmacnianiu bezpieczeństwa Polski zaznaczył, że zwiększana jest liczebność wojska, modernizowane jest wyposażenie oraz podejmowane są działania mające na celu wzmacnianie relacji w ramach NATO oraz relacji z USA. Podkreślił, że obecność wojsk USA ma kluczowe znaczenie dla naszej obronności.

Minister Błaszczak pytany o proces decyzyjny zwrócił uwagę, że niezwykle ważne są rozmowy z kongresmenami oraz rozmowy prowadzone w ramach grupy roboczej. – Podczas ostatniej wizyty spotkałem się m.in. z Ch. Smithem jednym z sygnatariuszy listu  kongresmenów do Sekretarza Obrony USA w sprawie poparcia propozycji stałej obecności wojskowej USA w Polsce. Od kongresu USA bardzo dużo zależy. Stąd moje rozmowy. (…) Pentagon został zobowiązany, żeby do marca 2019 roku przygotować ocenę stałej obecności wojsk USA w Polsce. Spotkania naszej grupy roboczej służą m .in. do tego, aby przedstawić argumenty świadczące o tym, że stała obecność wojsk USA w Polsce będzie dobrą decyzją – mówił minister. 

- Podczas rozmów przedstawiałem propozycje partycypacji finansowej w powstaniu bazy. Jesteśmy gotowi do udziału finansowego w budowie takiej bazy, m. in. dlatego, że jest to infrastruktura, która będzie dotyczyć naszej obronności – mówił szef MON.  Minister zaznaczył, że żadna konkretna kwota nie padła, a w chwili obecnej trwają rozmowy na temat szczegółów. Szef MON zaznaczył, że inwestycja w stałą obecność wojsk USA w Polsce jest opłacalna i szybko się zwróci.

Omawiając polsko – amerykańską współpracę wojskową minister Błaszczak zwrócił uwagę, że Polska jest wiarygodnym sojusznikiem. – Polska przeznacza 2 % PKB na obronność. Rozwijamy swój potencjał. Bierzemy udział w misjach, a polscy żołnierze cieszą się wysoką renomą wśród amerykańskich dowódców – mówił szef MON. 

Minister Błaszczak podkreślił w wywiadzie, że podpisana podczas spotkania prezydentów: USA i Polski deklaracja jest bardzo ważna w kontekście stałych baz. Dokument nawiązuje m. in. do tego, żeby rozważyć możliwości wzmocnienia obecności wojsk amerykańskich w Polsce.