W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Struktura i zadania

16_STRUKTURA_I_ZADANIA

1.       Jaka ma być liczebność OT?

Docelowo Wojska Obrony Terytorialnej będą liczyć 53 tys. żołnierzy, w tym około 5 tys. żołnierzy zawodowych oraz około 48 tys. żołnierzy OT.

2.       Jaka jest misja i zadania formacji?

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

3.       Jaka będzie docelowa struktura WOT?

Struktura formacji jest dopasowana do jej terytorialnego charakteru. Docelowo, do każdego powiatu przydzielona będzie kompania lekkiej piechoty, których będzie ponad 300. W zależności od demografii, 4-5 kompanii będzie tworzyło batalion lekkiej piechoty, te zaś będą wchodziły w skład brygad OT – po jednej w każdym województwie, z wyjątkiem Mazowsza, gdzie będą dwie brygady.

4.       Kiedy zakończy się proces formowania WOT?

Zakończenie procesu formowania planowane jest na 2021 rok, wtedy liczebność formacji ma osiągnąć zakładany stan 53 tys. żołnierzy, a brygady obrony terytorialnej będą rozwinięte w każdym województwie.