W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

System Sojuszu Północnoatlantyckiego oparty jest na wzajemnej solidarności

25.10.2019

- Celem naszych spotkań było przygotowanie stanowisk dla głów państw oraz szefów rządów na grudniowe spotkanie w Londynie. Zasadnicze sprawy dla Polski to kwestie dotyczące wschodniej flanki NATO, a więc wzmocnienia gotowości NATO do tego, aby przeciwstawić się wszelkim formom ataku na nasze państwa. Rozmawialiśmy także na temat wysiłku finansowego, a więc wkładu finansowego poszczególnych państw jeśli chodzi o obronność - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej po zakończonych obradach ministrów obrony państw NATO w Kwaterze Głównej Sojuszu w Brukseli.

spotkanie ministrów obrony państw NATO

W piątek 25 października br. szef MON uczestniczył  w spotkaniu ministrów obrony państw NATO. Uzgodnienie najważniejszych kwestii przed zbliżającym się Szczytem Sojuszu w Londynie, współpraca państw członkowskich NATO w Afganistanie i przyszłość misji Resolute Support w tym kraju, wzmocnienie odstraszania i obrony oraz współdzielenie kosztów i obciążeń wynikających z aktualnych zadań NATO były głównymi tematami dwudniowych obrad Rady Północnoatlantyckiej.

Odnosząc się do tematów związanych z nakładami na obronność minister Mariusz Błaszczak zaznaczył, że Polska należy go grona ośmiu państw, które wydają 2% PKB lub więcej na obronność.  - Polska należy do elity w NATO. Dodatkowo warto podkreślić, że Polska wydaje ponad 20% swojego budżetu obronnego na zakup nowoczesnego sprzętu. W tym roku będzie to ponad 23%, w projekcie budżetu na rok przyszły będzie to powyżej 26%.

Jak zaznaczył minister inwestycja w nowoczesny sprzęt dla Wojska Polskiego, to inwestycja w bezpieczeństwo Polski, ale również w bezpieczeństwo całej wschodniej flanki NATO.
Podczas spotkania uzgadniana była także mapa drogowa w zakresie przełomowych technologii obronnych, adaptacja sił szybkiego reagowania (NRF) do obecnych wyzwań i przygotowanie koncepcji odstraszania i obrony dla regionu europejskiego. Minister poinformował, że wśród poruszanych tematów były te, które dotyczyły inicjatywy gotowości, 4x30.

- Wiemy na co nas stać. Współpracujemy ze sobą - i w tej formule jestem o tym przekonany,  możemy odnosić sukcesy i odnosimy sukcesy. Inne formuły są zawsze obarczone pewną niepewnością, a doświadczenia różne wskazują na możliwości powodzenia takich działań. (…) Wychodzimy z założenia solidarności. Jesteśmy aktywni, co powoduje, że również nasi partnerzy wspierają nas. System Sojuszu Północnoatlantyckiego oparty jest na wzajemnej solidarności – podkreślał minister Mariusz Błaszczak.  

Tematem jednej z  sesji roboczych Rady Północnoatlantyckiej, w której udział wziął minister Błaszczak była sytuacja bezpieczeństwa w Afganistanie i przyszłość misji NATO Resolute Support w tym kraju. W sesji wzięli również udział partnerzy sojuszu uczestniczący w tej misji. Przed spotkaniem w gronie ministrów obrony NATO, szef MON odbył rozmowę z Nicolasem Kayem, Wysokim Przedstawicielem NATO w Afganistanie, który w szczegółach przedstawił postęp procesu pokojowego w tym kraju. Jak zaznaczył szef MON wszyscy ministrowie byli zgodni co do tego, że wspólnie wojska weszły do Afganistanu i wspólnie Afganistan opuszczą, jeśli zostaną stworzone do tego odpowiednie warunki.

Kwestie współpracy obronnej w ramach NATO szef polskiego resortu obrony poruszył w rozmowach bilateralnych, które odbył na marginesie Rady Północnoatlantyckiej. O dalszym wzmacnianiu współpracy w dziedzinie obronności w ramach sojuszu, w tym o projektach modernizacyjnych realizowanych w Siłach Zbrojnych, rozmawiał z Sekretarzem Obrony USA Markiem T. Esperem. Polityka obronna była również tematem rozmowy z ministrem obrony Litwy Raimundasem Karoblisem, a także z ministrem obrony Gruzji Iraklim Garibaszwilim. Ministrowie omówili sytuację bezpieczeństwa w Gruzji. W Brukseli szef MON spotkał się również z ministrem obrony Szwecji Peterem Hultqvistem, z którym poruszył kwestie modernizacji sił zbrojnych w ramach współpracy obu krajów.

Minister Mariusz Błaszczak wziął również udział w rozmowach ministrów obrony w formule QUINT tj. pięciu państw zaangażowanych we wsparcie Ukrainy: Wielkiej Brytanii, USA, Kanady, Polski i Litwy. Ministrowie wysłuchali opinii ministra obrony Ukrainy Andrija Zahorodniuka i analizowali kolejne możliwe działania wspierające dla tego kraju.

***

W obradach Rady Północnoatlantyckiej uczestniczył także stały przedstawiciel Polski przy NATO Tomasz Szatkowski. 24 października br. w trakcie rozmów z ministrami obrony narodowej krajów członkowskich NATO polska delegacja przedstawiła szczegóły propozycji stworzenia systemu sprawnej wymiany informacji w zakresie komunikacji strategicznej. Inicjatywa została zaproponowana przez ministra obrony narodowej, we wrześniu br. podczas konferencji ekspertów NATO ds. komunikacji strategicznej w Warszawie. Minister Mariusz Błaszczak zaapelował wówczas do Sojuszników, aby w kolektywnej obronie uwzględnić aktywne przeciwdziałanie dezinformacji, fake-newsom oraz wrogiej narracji. Propozycja Polski zakłada stworzenie sieci ekspertów komunikacji strategicznej i tym samym platformy wymiany informacji pomiędzy poszczególnymi ministerstwami obrony narodowej i kwaterami NATO.

>>> GALERIA - Szef MON na spotkaniu ministrów obrony NATO w Brukseli

Wideo

Zdjęcia (13)