W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szef MON na obradach najważniejszego gremium wojskowego NATO w Warszawie

29.09.2018

– Komitet Wojskowy NATO jest ważny również dziś, gdy NATO kolejny raz adaptuje się do nowych wyzwań pod wpływem agresywnej polityki Rosji oraz szerokiego spektrum zagrożeń płynących z kierunku południowego – podkreślił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas konferencji Komitetu Wojskowego NATO w Warszawie.

290918_MMB_KWNATO_LCh_01

Szef MON wziął udział w spotkaniu 29 szefów obrony państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego 29 września br. w Warszawie. To pierwsze spotkanie najwyższego wojskowego organu NATO, które odbyło się w Polsceod 2006 roku.

– To dobrze, że stosuje się w praktyce zasadę ‘360 stopni’, bowiem ważne jest, aby wszyscy sojusznicy byli usatysfakcjonowani działaniami NATO, by dawały one więcej odpowiedzi na oczekiwania nas wszystkich, oczywiście we współpracy z innymi organizacjami, jak Unia Europejska – powiedział szef MON, zwracając uwagę na potrzebę wspierania wszystkich aliantów, nawet tam gdzie dany członek sojuszu nie ma bezpośrednio strategicznych interesów.

 

Zdaniem ministra Mariusza Błaszczaka Polska nie oczekuje tylko bezpieczeństwa od NATO, ale też je dostarcza - stąd obecność Polaków w Afganistanie, czy w koalicji antyterrorystycznej.

– Cieszy nas adaptacja NATO w obszarze odstraszania i obrony (…). Potrzebne jest nie tylko wzmocnienie na wschodzie, ale i posiadanie sił na miejscu. Zwiększałyby one wiarygodność i skuteczność misji odstraszania i obrony NATO, stanowiąc jej integralną cześć. Cieszy rozpoczęta przez naszego amerykańskiego sojusznika refleksja nad celowością i ewentualnym charakterem takiej obecności w Polsce. Wierzymy, że ostatecznie rozwiązania służyć będą bezpieczeństwu całego sojuszu wzmacniając jego spójność polityczną i skuteczność wojskową. Z roli państwa-gospodarza chcemy i gotowi jesteśmy wywiązywać się jak najlepiej – zapewnił minister Mariusz Błaszczak.

Komitet Wojskowy NATO obraduje w Warszawie od 28 września br. Szefów obrony państw NATO uroczyście powitał w Polsce prezydent Andrzej Duda oraz minister Mariusz Błaszczak podczas ceremonii na Zamku Królewskim w Warszawie. Wszyscy najważniejsi żołnierze 29 krajów członkowskich otrzymali z rąk szefa Sztabu Generalnego WP generała broni Rajmunda Andrzejczaka medal 100-lecia Sztabu Generalnego WP.

 

Obrady Komitetu Wojskowego otworzył przewodniczący brytyjski generał Stuart Peach. Głównymi tematami obrad szefów obrony jest obecność wojsk NATO na wschodniej flance sojuszu, proces wdrażania postanowień szczytu NATO w Brukseli i w Warszawie, w szczególności inicjatywy gotowości NATO tzw. 4x30,  reforma struktury dowodzenia NATO oraz wybory szefa Międzynarodowego Sztabu Wojskowego NATO.

– Polska jest wiodącym członkiem sojuszu. Siły zbrojne Polski są ważnym elementem składowym zdolności wojskowych NATO, zwłaszcza w regionie bałtyckim. Polska jest w przyszłości gospodarzem natowskiego systemu obrony przed pociskami balistycznymi, Międzynarodowego Korpusu Północ – Wschód w Szczecinie, czy grupy bojowej NATO i nadrzędnej dywizji w Elblągu. To wszystko pokazuje stałe zaangażowanie Polski w NATO – powiedział generał Peach rozpoczynając obrady komitetu.

Szef MON, przemawiając do szefów obrony 29 krajów członkowskich NATO, wyraził nadzieję, że Komitet Wojskowy będzie w dalszym ciągu wspierał zadania ze szczytów NATO w Warszawie i Brukseli, których nie udało się jeszcze zrealizować – dokończenie prac nad nową strukturą dowodzenia NATO, wyznaczenie nowych dowództw, przygotowanie skutecznej odpowiedzi na aktualne zagrożenia, a także wypracowanie kompleksowej koncepcji wzmocnienia. Komitet Wojskowy NATO obraduje w Warszawie od 28 do 30 września br.

Zdjęcia (4)