W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szef MON: nie rezygnujemy z żadnego programu modernizacyjnego

13.06.2018

Pozyskanie śmigłowców i okrętów podwodnych dla wojska oraz obecność stałych baz USA w Polsce, to główne tematy poruszane przez Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej w programach Polski Punkt Widzenia w TV Trwam oraz Sygnały Dnia w Polskim Radiu.

m_blaszczak_polskie_radio

- Nie jest prawdą, że rezygnujemy z jakiegokolwiek programu. Śmigłowce dla wojsk specjalnych zostaną zakupione. Chodzi tylko o ułożenie tych zamówień w pewnym katalogu. (…) Moim zadaniem jest zapewnienie nowoczesnego sprzętu dla Wojska Polskiego i zrobię to, bo podstawy formalno-prawne i finansowe są zapewnione - mówił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej we wtorek w programie Polski Punkt Widzenia w TV Trwam. 

Mówiąc o modernizacji szef MON podkreślił, że został opracowany dokument, który daje perspektywę finansową do 2026 roku i  na podstawie którego przygotowywane są działania związane z wyposażeniem armii, m. in. w okręty podwodne.  – Nie będę ferował datami, ani kwotami, bo to negatywnie wpływa na negocjacje. To są negocjacje, które mają charakter biznesowy, a mi zależy na tym, żeby okręty podwodne były i były kupione za dobrą cenę – mówił minister. 

– Nie ulega wątpliwości, że mamy trzech oferentów, a wybrana zostanie najlepsza oferta dla Wojska Polskiego i dla polskiego przemysłu. Zależy nam na tym, aby sprzęt dla Wojska Polskiego był produkowany w Polsce. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, ale wzmacniamy zdolności obronne i wzmacniamy polski przemysł obronny - zaznaczył szef MON.

 - Stawiamy na NATO, stawiamy na rozwój polskiego wojska. W tej chwili rozbudowujemy potencjał obronny naszego kraju. (…) Dziś staramy się rozszerzać możliwości obronne i inwestować, poprzez m.in. zwiększanie liczebności wojska polskiego. Jako jeden ze swoich celów postawiłem sobie stworzenie nowej dywizji wojsk operacyjnych usytuowanej na wschód od Wisły. Modernizujemy wyposażenie. Rozwija się  nowy rodzaj sił zbrojnych – wojska obrony terytorialnej – mówił szef MON.  

Minister zaznaczył, że w tej chwili realizowanych jest wiele inwestycji, które wzmacniają potencjał obronny, unowocześniane są poligony oraz realizowane są kolejne programy modernizacyjne. Polska korzysta też z programów w ramach PESCO, które również wpływają na zwiększenie potencjału obronnego.

Minister Mariusz Błaszczak pytany o stałe bazy USA na terenie Polski powtórzył, że cały czas trwają rozmowy na ten temat. 

– Dwukrotnie byłem w Waszyngtonie i rozmawiałem zarówno z doradcami prezydenta Donalda Trumpa, jak i sekretarzem obrony na temat zwiększenia liczebności wojsk USA w Polsce. I to są dobre rozmowy, które mam nadzieję zakończą się sukcesem. Ta obecność jest ważna dla bezpieczeństwa Polski  i będziemy o nią konsekwentnie zabiegać - podkreślił minister Błaszczak.

Jak podkreślił w wywiadzie dla TV Trwam szef MON, mówiąc o bezpieczeństwie trzeba pamiętać, że jesteśmy silni solidarnością. Ważna jest współpraca w ramach sojuszu oraz w ramach relacji bilateralnych. Jako przykład takiej współpracy i solidarności szef MON podał obecność polskich żołnierzy m.in. na Łotwie i w Rumunii, a żołnierzy chorwackich, brytyjskich  i USA w Polsce.