W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szef MON o modernizacji i obecności baz amerykańskich w Polsce

14.08.2018

- Moim zadaniem, jako ministra obrony narodowej jest wyposażenie Wojska Polskiego w nowoczesny sprzęt. Przypomnę, że w marcu tego roku podpisałem umowę z naszym partnerem amerykańskim na zakup baterii Patriot. To wprowadzenie wojska w nową epokę – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej we wtorek w radiowej Jedynce.

m_blaszczak_konferencja_himars

Modernizacja Sił Zbrojnych RP, kondycja polskiego przemysłu zbrojeniowego oraz stała obecność wojsk amerykańskich w Polsce, to główne tematy rozmowy ministra Błaszczaka w  programie Sygnały  Dnia w PR1.  

Minister Mariusz Błaszczak pytany o modernizację polskiej armii podkreślił, że negocjacje w sprawie pozyskania sprzętu dla Wojska Polskiego są w fazie bardzo zaawansowanej. Minister zaznaczył, że spodziewa się finału tych negocjacji jeszcze w tym roku.

Odnosząc się do kondycji rodzimego przemysłu zbrojeniowego minister zapewnił, że potencjał polskich firm będzie wykorzystywany w dziedzinach, w których potrafią one sprostać wyzwaniom modernizacyjnym.  - Stawiamy na przemysł Polski, tam gdzie mamy możliwość. Są pewne dziedziny w których rzeczywiście należymy do czołówki – dodał minister. Podkreślił również, że nikt nie zamierza rezygnować z budowy okrętów w polskich stoczniach.

W kwestii rozmieszczania w Polsce baz amerykańskich minister podkreślił, że klimat polityczny sprzyja rozmowom w tej sprawie. - Podczas wizyt zarówno w Białym Domu, jak i w Pentagonie spotkałem się z bardzo życzliwym przyjęciem. Rozmawialiśmy na temat wojskowej współpracy polsko-amerykańskiej – dodał minister Błaszczak.

Na koniec rozmowy szef MON zaprosił wszystkich do oglądania Wielkiej Defilady Niepodległości, która 15 sierpnia w ramach centralnych obchodów Święta Wojska Polskiego rozpocznie się o godzinie 13:00 na Wisłostradzie.