W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szef MON oddał hołd bohaterom Powstania Styczniowego

22.11.2019

- Dzisiejsze uroczystości to oddanie hołdu naszym wspólnym bohaterom, ludziom niezwykłym, którzy z bronią w ręku, zdając sobie sprawę z tego, że przeciwnik jest dużo silniejszy, stanęli do walki o wolność naszej Ojczyzny. Ale dzisiejsze uroczystości mają także znaczenie dla naszej przyszłości, dla przyszłości relacji pomiędzy naszymi krajami - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w Wilnie.

Minister Mariusz Błaszczak uczestniczy w orszaku żałobnym podczas uroczystości pochówku prochów przywódców powstania styczniowego

W piątek, 22 listopada br., szef MON wziął  udział w uroczystościach pochówku prochów Zygmunta Sierakowskiego i Konstantego Kalinowskiego, przywódców Powstania Styczniowego oraz kilkunastu jego uczestników straconych w Wilnie w latach 1863-64.

Szef MON zaznaczył, że piątkowe uroczystości w Wilnie i udział w nich prezydentów Polski oraz Litwy to godne pożegnanie bohaterów Powstania Styczniowego i po ponad 150 latach oddanie im należnego honoru.

– Dziś spotkaliśmy się, aby uczcić pamięć uczestników Powstania Styczniowego. Ale dziś manifestujemy także to, że tak jak ich kiedyś, tak i nas dzisiaj jednoczy ta sama wspólnota wartości i dążeń – mówił podczas uroczystość pogrzebowych prezydent Andrzej Duda.

Uroczystości pochówku z udziałem najwyższych władz państwowych Polski i Litwy, Ukrainy i Białorusi rozpoczęła msza święta w  Bazylice Archikatedralnej sprawowana w intencji uczestników Powstania Styczniowego. Bezpośrednio po zakończeniu nabożeństwa orszak pogrzebowy przeszedł ulicami Wilna, zatrzymując się przy Ostrej Bramie. Ostatnie pożegnanie z salwami honorowymi odbyło się na Cmentarzu na Rossie. W kaplicy cmentarnej na Rossie, która stanie się odtąd mauzoleum Powstańców Styczniowych, wraz z przywódcami powstania Zygmuntem Sierakowskim i Konstantym Kalinowskim, spoczęło 18 powstańców.

***

W trakcie wizyty w Wilnie odbyło się bilateralne spotkanie Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej z Raimundasem Karoblisem Ministrem Obrony Republiki Litewskiej.
Jak zaznaczył minister Mariusz Błaszczak wojskowa współpraca polsko – litewska układa się bardzo dobrze i jest ona źródłem naszego bezpieczeństwa. - Dzięki temu, że wzajemnie się wspieramy, współpracujemy na co dzień, możemy być bezpieczniejsi. (…) Jesteśmy gotowi do tego, aby zapewniać bezpieczeństwo na wschodniej flance NATO – powiedział szef MON.
Minister wśród najważniejszych projektów wymienił  m. in. udział sił zbrojnych Litwy w pracach Wielonarodowego Dowództwa w Elblągu, do którego wkrótce będzie afiliowana brygada litewska, i w którym stanowisko szefa sztabu obejmie litewski oficer.

Szef MON przypomniał także, że współpraca polsko – litewska realizuje się m. in. poprzez misję Air Policing, wymianę doświadczeń pomiędzy Wojskami Obrony Terytorialnej oraz pracę Rady ds. obrony. – W styczniu 2020 roku w Wilnie spotkam się z ministrem Raimundasem Karoblisem, z którym będę omawiał szczegóły współpracy w ramach kolejnych projektów, w tym wspólnych ćwiczeń wojskowych – poinformował minister Mariusz Błaszczak.

Szef MON złożył także kwiaty przy pomniku „Matka i Serce Syna” na Cmentarzu na Rossie.

GALERIA-->> Szef MON oddał hołd bohaterom Powstania Styczniowego

***
W latach 1863-1864 na placu Łukiskim w Wilnie wojsko carskie dokonało egzekucji 21 przywódców i uczestników Powstania Styczniowego. Wszystkich pogrzebano w tajemnicy przed rodziną i bliskimi. W 2017 r. w czasie badań archeologicznych na Górze Giedymina przypadkowo odkryto pochówki czterech osób. Badania genetyczne potwierdziły tożsamość bohaterów Powstania Styczniowego. Po ponad 150 latach, przywódcy oraz wysocy przedstawiciele wolnych i niepodległych narodów Europy Środkowo-Wschodniej, oddali cześć wspólnym bohaterom, którzy zginęli w walce o wolność i niepodległość.

 

Wideo

Zdjęcia (8)