W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sztab Generalny Wojska Polskiego ma 100 lat

25.10.2018

- Sztab Generalny Wojska Polskiego stanowił od zawsze centrum intelektualne i dowódcze Wojska Polskiego. Tak jest i dziś, szczególnie w kontekście zmian sytemu kierowania i dowodzenia Wojska Polskiego – zwrócił się do uczestników uroczystego apelu z okazji z 100. rocznicy ustanowienia Sztabu Generalnego Wojska Polskiego Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej.

Minister Mariusz Błaszczak 25 października, na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie wziął udział w obchodach Święta Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Minister Mariusz Błaszczak 25 października, na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie wziął udział w obchodach Święta Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Apel z udziałem władz państwowych i wojskowych, parlamentarzystów, wojskowego korpusu dyplomatycznego, kadry dowódczej Wojska Polskiego, duszpasterzy, weteranów i kombatantów był centralnym punktem obchodów 100-lecia Sztabu Generalnego WP.

- Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego już niedługo będzie pierwszym żołnierzem Rzeczypospolitej. To jest olbrzymia odpowiedzialność, ale też dowód dużego zaufania do żołnierzy i dowódców Wojska Polskiego. Szczególnie dziś musimy pamiętać, że bezpieczeństwo jest przedmiotem naszych działań, że jest naszym priorytetem – powiedział szef MON.

Podczas uroczystości szef MON wspólnie z Szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, generałem broni Rajmundem Andrzejczakiem złożył wieniec na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.


- Podjąłem decyzję o przywróceniu szefowi Sztabu Generalnego rzeczywistej pozycji Pierwszego Żołnierza Rzeczypospolitej. Nie ma wątpliwości, że szef instytucji wojskowej, która posiada 100-letnią tradycję, a w swych zadaniach najważniejsze zadania dowódcze i koncepcyjne, zasługuje na wyróżniające miejsce w żołnierskim szyku. Szanowani Państwo, żołnierze Wojska Polskiego, korzystając z okazji tej rocznicy chciałbym Wam podziękować za Waszą codzienną służbę. Chciałbym Wam podziękować za profesjonalizm, chciałbym Wam podziękować za patriotyzm – zakończył minister Błaszczak.

Uroczystości na Placu Marszałka Piłsudskiego zakończyło odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

 

***

25 października 1918 roku w Warszawie, Rada Regencyjna Królestwa Polskiego ustanowiła urząd Szefa Sztabu Wojsk Polskich, który 28 października objął gen. por. Tadeusz Rozwadowski. Na pamiątkę tego aktu Rady Regencyjnej dzień 25 października obchodzony jest jako Święto Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego jest organem pomocniczym Ministra Obrony Narodowej w kierowaniu działalnością Sił Zbrojnych w czasie pokoju. Obecnie funkcję Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego pełni generał broni Rajmund Andrzejczak.