W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sztandar wojskowy to symbol wierności, honoru i męstwa

07.09.2019

- To wielka chwila, dlatego, że rok po podjęciu przeze mnie decyzji o powołaniu 18. Dywizji mamy dziś uroczystość nadania sztandaru. To jest wydarzenie, które zostanie zapamiętane tu w Siedlcach, ale także w całej Polsce na bardzo długi czas - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas uroczystości przekazania sztandaru 18. Dywizji Zmechanizowanej.

20190907_MMB_Siedlce_18DZ_sztandar_01

W sobotę 7 września br. szef MON w Siedlcach wziął udział w uroczystości wręczenia sztandaru 18. Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka. Minister przekazał sztandar dowódcy jednostki, generałowi dywizji Jarosławowi Gromadzińskiemu. 

- Od dziś żołnierze 18. Dywizji Zmechanizowanej są połączeni tym chwalebnym znakiem. Sztandar wojskowy jest symbolem wierności,  honoru i męstwa. Sztandar wyróżnia żołnierzy. Jestem przekonany, że żołnierze 18. Dywizji, zasługują na miano tych obrońców Ojczyzny, którzy tak jak w 1920 roku żołnierze 18. Dywizji Piechoty, Żelaznej Dywizji wyróżniali się męstwem broniąc naszej Ojczyzny - mówił podczas uroczystości minister.

Przypominając sylwetkę patrona Dywizji i jego służbę w Wojsku Polskim szef MON powiedział: - To jest to patron, który pokazuje, że w dzisiejszych czasach Wojsko Polskie może poszczycić się odważnymi dowódcami. Kiedy po raz pierwszy złożyłem wizytę w Białym Domu w styczniu ubiegłego roku, miałem sposobność rozmawiać z generałem McMasterem, który w Iraku służył ramię w ramię z generałem Bukiem. Pamiętał generała Buka i było to niewątpliwie dobre rozpoczęcie naszej rozmowy.

- Bardzo dziękuję wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego, że 18. Dywizja Zmechanizowana powstała. Bardzo dziękuję tym, którzy na co dzień pracują właśnie na rzecz tego dzieła - mówił minister.

Uroczystość zakończyło odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz defilada pododdziałów. Minister spotkał się również z żołnierzami 18. Dywizji Zmechanizowanej, którzy brali udział w pikniku wojskowym.

***
Minister Mariusz Błaszczak w 2018 roku podjął decyzję o utworzeniu 18. Dywizji Zmechanizowanej. Jej formowanie jest jednym z kluczowych elementów procesu realnego wzmocnienia i odbudowy potencjału obronnego na tzw. ścianie wschodniej.

Nowo formowany związek taktyczny będzie spełniał wszystkie standardy NATO i będzie gotowy do wykorzystania w ramach wzmocnienia sojuszniczego.  Jego podstawowym zadaniem będzie obrona terytorium RP. 

W skład 18. Dywizji Zmechanizowanej wchodzą trzy brygady: 1. Warszawska Brygada Pancerna, 21. Brygada Strzelców Podhalańskich, 19. Brygada Zmechanizowana z Lublina (której formowanie rozpoczęło się w czerwcu tego roku), oraz pułki: logistyczny (którego formowanie rozpocznie się we wrześniu tego roku), artylerii, przeciwlotniczy i  batalion rozpoznawczy. Sformowany zostanie także pułk inżynieryjny, z przeznaczeniem do wykonywania zadań na rzecz 18 Dywizji Zmechanizowanej.

GALERIA >>> Sztandar wojskowy to symbol wierności, honoru i męstwa

Wideo

Zdjęcia (19)