W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Terytorialsi strzelali z GROT-ów

19.03.2018

W Morągu żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej z Warmii i Mazur odbyli pierwsze strzelania z karabinków GROT.

9_Uroczyste_otwarcie_strzelnicy_w_powiecie_jaroslawskim

W miniony weekend Terytorialsi z batalionu lekkiej piechoty w Morągu kontynuowali szkolenie wyrównawcze.

Tym razem żołnierze poznali budowę karabinków GROT, zasady ich obsługi i eksploatacji. Odbyli także pierwsze szkolenie na strzelnicy. Dla nowo przybyłych żołnierzy była to okazja do wyrabiania prawidłowych nawyków i właściwych reakcji podczas posługiwania się bronią.

„GROT to najnowocześniejsza broń na światowym poziomie. Cieszę się, że żołnierze WOT od samego początku służby mogą się szkolić z jej obsługi.” – podkreśla płk Mirosław Bryś, dowódca 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Żołnierze, którzy doskonalą swoje umiejętności na ośmiodniowym szkoleniu wyrównawczym, także nie kryją zadowolenia z możliwości obsługi najnowocześniejszej broni: „Nowoczesny karabinek odpowiada na podstawowe potrzeby skuteczności działań współczesnego żołnierza na polu walki. Jest łatwy w obsłudze. Przystosowany do strzelania dynamicznego, ale ma również dobre skupienie w celności.” – podkreśla ppor. Eryk Kowalczyk, żołnierz pełniący Terytorialną Służbę Wojskową.

Uczestnik szkolenia st. szer. Karol Stypółkowski zaznaczył, że obsługa broni jest bardzo prosta, a celność bardzo dobra. Odrzut jest minimalny, co pozwala utrzymać ogień na kierunku. „Jestem bardzo mile zaskoczony” – dodaje.

Wyniki, jak na pierwsze strzelanie, są bardzo obiecujące. Spośród 152 strzelających, 85 żołnierzy uzyskało oceny bardzo dobre.

******

4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej im. kpt. Gracjana Fróga ps. „Szczerbiec” została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest województwo warmińsko-mazurskie. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty: w Morągu, Braniewie, Giżycku, Ełku 
oraz Olsztynie.

Wojska Obrony Terytorialnej będą ściśle współdziałać z wojskami operacyjnymi. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Do głównych zadań w czasie pokoju będzie należało m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutkom klęsk żywiołowych. W czasie wojny WOT będzie wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią będzie stanowić siłę wiodącą. 

Monika Jabłońska

Rzecznik prasowy 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej