To Wy, Żołnierze Wojska Polskiego tworzycie NATO!

_LCH8070_slajder1

- To 20 dobrych lat, to 20 lat, w których Polska się rozwijała, w których rozwijało się też Wojsko Polskie. Bardzo dziękuję Wam, że mogę razem z Wami świętować 20-lecie przystąpienia Polski do NATO. Jestem z tego dumny. Jako minister obrony narodowej, jako Polak jestem dumny z żołnierzy Wojska Polskiego - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas pikniku pod hasłem „20 lat Polski w NATO”.

W sobotę 9 marca br. w całej Polsce odbyły się pikniki zorganizowane z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do NATO. Na jednym z nich, w Mińsku Mazowieckim obecny był szef MON Mariusz Błaszczak. 
 
Podczas przemówienia minister podziękował żołnierzom za ich zaangażowanie i codzienną służbę, także poza granicami kraju w ramach misji Sojuszu Północnoatlantyckiego. 

- Dziękuję Wam za wasze zaangażowanie, za Wasze poświęcenie i profesjonalizm. (…) Jestem dumny z tego, że nadzoruję tak wspaniałą formację – mówił minister. 

Mariusz Błaszczak przypomniał, że przez 20 lat Wojsko Polskie było aktywne w tworzeniu struktur bezpieczeństwa NATO, że uczestniczyło w wielu misjach wojskowych. Szef MON wspomniał także o żołnierzach, którzy polegli na misjach poza granicami kraju. 

- Pamiętamy o nich, modlimy się za nich. To byli bohaterowie. Pamiętamy, że oddali życie za Polskę, bo służba na misji to służba za Polskę - podkreślił. 

- Przełomowe w historii Polski były wydarzenia z 2016 roku, a więc szczyt NATO w Warszawie. To wtedy, w wyniku podjętych podczas Szczytu decyzji, w Polsce stacjonują wojska sojusznicze, stacjonują wojska amerykańskie, wojska brytyjskie, rumuńskie i chorwackie. Dziękujemy Wam za obecność na ziemi polskiej - powiedział minister Błaszczak. 

Podczas spotkania minister podziękował szeregowemu Tomaszowi Wolakowi, który zachował się jak prawdziwy bohater podczas ataku nożownika w jednej z galerii handlowych w Szczecinie. Nie bacząc na niebezpieczeństwo obezwładnił przestępcę, udzielił pomocy poszkodowanym. Szef MON wspomniał także o dokonaniach polskich cyberżołnierzy i pracownicy resortu, którzy kolejny już raz wygrali NATOwski maraton programowania – Hackathon. 

W spotkaniu uczestniczyli także żołnierze z 1. Warszawskiej Brygady Pancernej, którzy już w czerwcu wyjadą na misję do Afganistanu oraz żołnierze 10. Opolskiej Brygady Logistycznej, którzy uczestniczą w misjach już od 20 lat. 


Szef MON odniósł się także do zapowiedzi zakupu myśliwców piątej generacji. - Polscy żołnierze powinni dysponować najnowocześniejszym sprzętem, a nie postsowieckim. Zależy nam na tym, żeby przeciwnik wiedział, że jeśli zaatakuje Polskę, to spotka się ze stanowczą i skuteczną odpowiedzią – podkreślił.

Podczas spotkania w Mińsku Mazowieckim minister Błaszczak zapowiedział, że 3 maja w Warszawie odbędzie się defilada z okazji 20-lecia członkostwa Polski w NATO i 15-lecia członkostwa w Unii Europejskiej. 

- Już dziś serdecznie wszystkich zapraszam do Warszawy, żeby podziwiać żołnierzy Wojska Polskiego, żeby porozmawiać z żołnierzami, żeby poczuć się dumnym z tego, że żołnierze Wojska Polskiego stoją na straży naszego bezpieczeństwa - mówił minister Błaszczak.

Przebywając w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego minister odwiedził stoiska wystawione m. in. przez jednostki i uczelnie wojskowe, a następnie wspólnie z uczestnikami pikniku obejrzał pokaz dynamiczny wyszkolenia żołnierzy Żandarmerii Wojskowej.

 Na piknikach zorganizowanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej w 20 jednostkach wojskowych w całym kraju, Polacy wspólnie z żołnierzami Wojska Polskiego i armii sojuszniczych świętowali okrągłą rocznicę wejścia naszego kraju do najpotężniejszego na świecie sojuszu militarnego. Punktualnie o godz. 13.00 na wszystkich piknikach odbyło się ceremonialne podniesienie Flagi RP oraz NATO, a następnie odegrano hymny Polski i Sojuszu Północnoatlantyckiego.  

Pikniki odbyły się w formule tzw. „otwartych koszar”, odwiedzający mogli swobodnie zwiedzać jednostki wojskowej, zobaczyć uzbrojenie i wyposażenie oraz porozmawiać z żołnierzami. W Mińsku Mazowieckim do wstąpienia do zawodowej służby wojskowej zachęcała szer. Sofia Ennaoui, polska lekkoatletka, srebrna medalistka z Glasgow.
Chętni mieli okazję podzielić się darem życia, oddając krew w przygotowanych na piknikach ambulansach.
 
Na wszystkich czekał również poczęstunek, najlepsza grochówka przygotowana przez wojskowych kucharzy.

***
W ciągu 20 lat Polska pokonała długą drogę, stając się jednym z liderów Sojuszu Północnoatlantyckiego. Przez ten czas zmieniły się również Siły Zbrojne i sposób ich postrzegania przez społeczeństwo. Armię nie tylko uzawodowiono, ale również zmodernizowano i dostosowano do standardów NATO. Nasze Wojsko dysponuje potencjałem i zdolnościami znacznie przewyższającymi te z którymi zaczynaliśmy nasze starania o przyjęcie do Sojuszu. Stary sprzęt poradziecki zastąpiono nowoczesnymi rozwiązaniami na miarę możliwości i potrzeb dużego europejskiego państwa. Konsekwentnie wzmacniamy potencjał Sił Zbrojnych. Żołnierze to doskonale przygotowani profesjonaliści, świadomi swoich możliwości i roli jaką pełnią w służbie Ojczyźnie.

W lipcu 2016 roku w trakcie Szczytu NATO w Warszawie podjęto istotne dla bezpieczeństwa Polski i regionu postanowienia. Jednym z najważniejszych stał się fakt stacjonowania w Polsce wojsk sojuszniczych oraz rozmieszczenia struktur dowódczych NATO i USA na terytorium Polski.
Siły Zbrojne RP wnoszą wymierny wkład w inicjatywy NATO wzmocnionej Wysuniętej Obecności na wschodniej i południowej flance, czyli eFP (ang. enhanced Forward Presence) i dostosowanej Wysuniętej Obecności, czyli tFP (ang. tailored Forward Presence).
W inicjatywie eFP, Polska odgrywa szczególną rolę. Jest jednym z państw gospodarzy, jest również państwem delegującym swoje siły do jednej z grup, a także tworzy na swoim terytorium wielonarodowe dowództwo dywizyjne w Elblągu, które ma zadanie koordynowania działań wszystkich grup eFP.

Galeria - 20 lat w NATO

To Wy, Żołnierze Wojska Polskiego tworzycie NATO
To Wy, Żołnierze Wojska Polskiego tworzycie NATO
To Wy, Żołnierze Wojska Polskiego tworzycie NATO
To Wy, Żołnierze Wojska Polskiego tworzycie NATO
Zobacz więcej

Navigation Menu

Metrics