W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Udział w misjach to dowód profesjonalizmu Wojska Polskiego

15.04.2019

- Wasza służba jest bardzo dobrze odbierana przez społeczności lokalne, bez względu na to jakiej są narodowości. To jest dowód Waszego profesjonalizmu. To jest dowód szacunku, jakim cieszą się żołnierze Wojska Polskiego. Serdecznie dziękuję Wam za to, dlatego że stanowicie wizytówkę Polski poza granicami kraju - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas spotkania z żołnierzami realizującymi swoje zadania w ramach misji w Bośni i Hercegowinie.

Spotkanie wielkanocne z polskimi żołnierzami w Bośni i Hercegowinie

W poniedziałek, 15 kwietnia w Camp Butmir w Bośni i Hercegowinie odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy i Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej z żołnierzami XVII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego EUFOR.

Spotkanie było okazją do podziękowania polskim żołnierzom za ich codzienną służbę i profesjonalną współpracę z innymi żołnierzami na arenie międzynarodowej. 

- Stanowicie również niewątpliwie bardzo ważny kapitał, jakim Polska dysponuje. Udowadniacie, że żołnierze Wojska Polskiego, ale co za tym idzie cała Polska jest bardzo poważnym członkiem społeczności międzynarodowej. Zarówno Sojuszu Północnoatlantyckiego, jak również Unii Europejskiej -  powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. 

Słowa podziękowania za służbę oraz profesjonalizm skierował także prezydent A. Duda. - Na tej ziemi, wciąż pełnej bólu, na której wciąż jest tyle pozostałości tamtego konfliktu sprzed 20 lat, dzisiaj, także dzięki państwa służbie, jest spokój, ludzie mogą normalnie żyć  – powiedział prezydent. Dodał, że misja, choć doradczo-szkoleniowa, ma także znaczenie dla stabilności, a Polacy cieszą się uznaniem mieszkańców.

Podczas uroczystości prezydent A. Duda wręczył żołnierzom Polskiego Kontyngentu Wojskowego medale „Za Długoletnią Służbę”. Szef MON wyróżnił pięciu żołnierzy PKW EUFOR medalami „Za zasługi dla obronności kraju”.

W związku ze zbliżającymi się świętami wielkanocnymi , prezydent A. Duda i minister Mariusz Błaszczak, złożyli żołnierzom oraz ich rodzinom świąteczne życzenia.  - Przyjmijcie życzenia wszelkiej pomyślności, spokoju w czasie tych świąt. Przyjmijcie życzenia błogosławionych świąt Zmartwychwstania Pańskiego. (...) Na ręce żołnierzy PKW EUFOR składam życzenia dla wszystkich żołnierzy, którzy te święta spędzą m. in. W Iraku, Afganistanie i Kosowie -  powiedział szef MON podczas wielkanocnego spotkania, które odbyło się w Camp Butmir.
***
W trakcie wizyty polska delegacja złożyła kwiaty w tzw. Parku Pamięci, miejscu pamięci żołnierzy poległych w operacji wojskowej w Bośni i Hercegowinie.
Minister Mariusz Błaszczak uczestniczył także w poniedziałek w spotkaniu prezydenta A. Dudy z przedstawicielami Prezydium Bośni i Hercegowiny w Sarajewie
***
Od 26 marca 2019 roku w bazie Camp Butmir swoje obowiązki wypełniają żołnierze XVII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego EUFOR. Dowódcą zmiany jest ppłk Paweł Jędryczka z 23 Pułku Artylerii z Bolesławca. Celem misji EUFOR ALTHEA jest szkolenie i budowa zdolności wojskowych Sił Zbrojnych Bośni i Hercegowiny oraz monitorowanie sytuacji bezpieczeństwa. 

>>> Galeria - Udział w misjach to dowód profesjonalizmu Wojska Polskiego
 

Zdjęcia (5)