W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Umowa na dostawę pojazdów dla komponentów specjalnych systemu WISŁA podpisana

17.05.2019

73 pojazdy Jelcz, wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym, zostaną dostarczone dla komponentów specjalnych systemu WISŁA. Wartość podpisanej dziś umowy przez Inspektorat Uzbrojenia z firmą Jelcz Sp. z o. o. na dostawę w latach 2019 - 2022 pojazdów wynosi 170 908 438 złotych brutto.

www_banner_jelcz_v1

Umowa dotyczy dostawy pojazdów Jelcz w 6 wersjach: 
- ciągnik siodłowy CSS 8x8, 
- ciągnik IFCN 4x4, 
- transporter TS EPP, 
- transporter TS LRPT, 
- transporter TS EOC,
- transporter TS DOW, na którym zostaną zabudowane polskie komponenty systemu dowodzenia i łączności. 

Pojazdy te zastąpią standardowo stosowane w systemie IBCS/PATRIOT samochody amerykańskiej firmy Oshkosh. 

W ramach umowy zostanie ponadto utworzony u Wykonawcy potencjał istotny dla bezpieczeństwa państwa (PIBP), zgodnie z którym producent zapewni wsparcie eksploatacji pojazdów w sytuacjach kryzysowych.

***

System „WISŁA” będzie jednym z głównych elementów tworzących system Obrony Powietrznej kraju.

Jego podstawowym zadaniem będzie zwalczanie taktycznych rakiet balistycznych krótkiego zasięgu (w tym manewrujących), rakiet samosterujących oraz pilotowanych środków napadu powietrznego w całym zakresie prędkości i wysokości lotu, wykorzystywanych przez lotnictwo taktyczne, jak również zwalczanie bezpilotowych statków powietrznych. 

System będzie monitorować przestrzeń powietrzną przez 24 godziny na dobę,  samodzielnie rozpozna zagrożenie, np. rakietę lub wrogi samolot i będzie w stanie go unieszkodliwić w ciągu kilkunastu sekund. Pozwoli Siłom Zbrojnym RP na osiągnięcie zdolności operacyjnej do zapewnienia osłony ważnych obiektów, centrów administracyjno-gospodarczych, wojsk w rejonach operacyjnego rozwinięcia i w trakcie połączonej operacji obronnej, w układzie narodowym i sojuszniczym.