W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Umowa na modernizację Leopardów podpisana

28.12.2015

– Podpisując dziś tę umowę, w której udział polskiego przemysłu obronnego już jest duży, choć jeszcze nie taki jakbyśmy chcieli, decydujemy o przyszłości, o bezpieczeństwie państwa – powiedział po podpisaniu umowy w sprawie modernizacji czołgów Leopard 2A4 sekretarz stanu w MON Bartosz Kownacki.

slider_pgz.jpg

W poniedziałek w Radomiu, w siedzibie PGZ, podpisana została umowa między Polską Grupą Zbrojeniową, Inspektoratem Uzbrojenia MON i Zakładami Mechanicznymi „Bumar Łabędy” w sprawie modernizacji 128 czołgów Leopard 2A4. Podpisano także umowę pomiędzy Zakładami Mechanicznymi „Bumar Łabędy” i Wojskowymi Zakładami Motoryzacyjnymi w Poznaniu.

– Chciałbym dziś podkreślić jedną rzecz, która będzie wybrzmiewała tutaj, w Polskiej Grupie Zbrojeniowej, oraz w całym, szeroko rozumianym przemyśle zbrojeniowym:  że siła bezpieczeństwa Polski zależy nie tylko od sprawnej i dobrze wyszkolonej armii, dużej i dobrze uzbrojonej. W XXI wieku o sile państwa stanowi także jego gospodarka, jego przemysł – powiedział podczas spotkania wiceszef MON Bartosz Kownacki. – Uwzględniając potrzeby polskiej armii, możliwie szeroko należy wykorzystać potencjał polskiego przemysłu obronnego – dodał wiceszef MON.

Jak powiedział podczas konferencji  szef Inspektoratu Uzbrojenia gen. bryg. Adam Duda:  (...)  modernizacja  poprzedzona remontami – ma zwiększyć bezpieczeństwo załogi poprzez podniesienie odporności balistycznej czołgów. Zakłada także udoskonalenie systemów obserwacyjnych, dostosowanie armaty do nowych rodzajów amunicji, zastosowanie nowych systemów przeciwpożarowych i przeciwwybuchowych oraz nowego napędu wieży.

– Ważne jest to, co dzisiaj Państwo obserwujecie: podpisanie porozumień, także przez zakłady wchodzące w skład PGZ mieszczące się w różnych miejscach. To pokazuje, że można zapewnić pełną współpracę, integrację pomiędzy różnymi zakładami, żeby stworzyć wspólny program,  adekwatny do potrzeb polskich sił zbrojnych. To jest rzeczywisty sukces. Udało się zgromadzić szereg polskich podmiotów, które będą wykonywać prace w ramach tego programu. (…) Jesteśmy głęboko przekonani, że polski przemysł zbrojeniowy będzie występował w roli wiodącej i będzie stanowił   co jest naszym celem  koło zamachowe dla całego przemysłu – powiedział podczas spotkania Arkadiusz Siwko, prezes zarządu PGZ SA.

Zdjęcia (1)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
28.12.2015 19:12 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
28.12.2015 19:12 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}