W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Unikatowa wystawa „My, Kobiety Żołnierze”

27.03.2018

- Kobiety od zawsze były ważnym ogniwem w tworzeniu sprawnego Wojska Polskiego. W trudnej historii naszej Ojczyzny było wiele przykładów, gdy chwytały za broń by ramię w ramię z mężczyznami walczyć o niepodległość– napisał Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej z okazji otwarcia wystawy „My, Kobiety Żołnierze”.

270318_WS_muzeum_wp_WKRol_01

Honorowy Patronat nad wystawą , otwartą w Muzeum Wojska Polskiego  objęła Małżonka Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Pani Agata Kornhauser-Duda uczestniczyła w ceremonii otwarcia ekspozycji.

Przed rozpoczęciem uroczystości, wieńce pod pomnikiem gen. Marii Wittek złożyli Wojciech Skurkiewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej oraz dyrektor Muzeum Wojska Polskiego, dr Adam Buława.  Reprezentujący szefa MON,  sekretarz stanu Wojciech Skurkiewicz odczytał list  szefa ministra obrony narodowej.  - Obecnie kobiety współtworzą Polskie Siły Zbrojne, służy w nich niemal 6 tysięcy żołnierzy-kobiet, a z każdym rokiem ich liczba wzrasta. Wojsko Polskie udostępniło im wszystkie sfery aktywności zawodowej oraz dało możliwości pełnego rozwoju. Dla żołnierzy-kobiet nie ma dziś w wojsku granic, ani w specjalności ani w szarży w stanowisku. Żołnierze–kobiety profesjonalnie i odpowiedzialnie realizują powierzone im zadania, ich siła i energia zasługiwały i zasługują na najwyższy szacunek  – napisał minister Błaszczak.  Szef MON podziękował Muzeum Wojska Polskiego oraz Radzie ds. kobiet w resorcie obrony narodowej za inicjatywę wystawy „My, kobiety-żołnierze”. - Ekspozycja przedstawia historię zaangażowania kobiet w tworzenie naszych Sił Zbrojnych na przestrzeni ostatnich wieków aż po dzisiaj.  Jestem przekonany, że wystawa będzie wymownym i interesującym sposobem na poznanie postaci najsławniejszych żołnierzy-kobiet. W kraju służby w wojsku tysięcy kobiet oraz niebagatelnego wkładu żołnierzy-kobiet, zarówno w czyn zbrojny, jak i w systematyczne budowanie nowoczesnego, efektywnego Wojska Polskiego  - podkreślił w liście szef MON.

Wiceminister Wojciech Skurkiewicz podziękował Pierwszej Damie RP za objęcie wystawy honorowym patronatem, wyraził również nadzieję, że tak znaczące i symboliczne, pierwsze tego typu wydarzenie, nie będzie ostatnim.

***

Ekspozycja  „My, Kobiety Żołnierze...” wpisuje się w rok ważnych rocznic. Oprócz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i utworzenia Ochotniczej Legii Kobiet to także 100. rocznica uzyskania praw wyborczych przez kobiety oraz 30-lecie rozpoczęcia pierwszego powojennego naboru kobiet do służby zawodowej w Siłach Zbrojnych RP.

Celem wystawy jest ukazanie istotnego udziału kobiet w polskich powstaniach, walkach o niepodległość w czasie I wojny światowej,  na frontach II wojny oraz we współczesnych międzynarodowych misjach pokojowych i stabilizacyjnych. W trakcie wystawy zaprezentowano bogate zbiory, m.in. ubiór markietanki (wędrownej handlarki, podążającej za wojskiem) z okresu Księstwa Warszawskiego, mundur weteranki Powstania Styczniowego, sanitariuszki z Legionów Polskich, obrończyń Lwowa w latach 1918-1919 oraz obowiązujące obecnie kobiece mundury Rodzajów Sił Zbrojnych. Nie brakuje także dokumentów oraz medali, orderów i odznak bohaterek, także tych współczesnych. Ekspozycję dopełniają materiały multimedialne, prezentującearchiwalne zbiory, przedstawiające sylwetki walczących kobiet wielu powstań i wojen, oraz współczesne materiały filmowe z aktualnych misji, w które zaangażowane jest Wojsko Polskie.

Zdjęcia (4)