W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W hołdzie generałowi Maczkowi i jego żołnierzom

29.10.2019

- Holendrzy pamiętają o generale Maczku, który wydał rozkaz swoim żołnierzom, żeby tak działali, aby jak najmniej osób cywilnych poniosło uszczerbek w czasie walk. Holendrzy pamiętają o bohaterstwie, rycerstwie żołnierzy generała Maczka. Na co dzień pamiętają o żołnierzach, którzy dali im wolność - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w Bredzie.

75 rocznica wyzwolenia Bredy

We wtorek, 29 października szef MON wraz z weteranami, Parą Prezydencką RP oraz królem Niderlandów Wilhelmem - Aleksandrem wziął udział w uroczystościach 75. rocznicy wyzwolenia Bredy. Rocznicowe uroczystości rozpoczęły się na Polskim Cmentarzu Wojskowym, gdzie spoczywa 160 polskich żołnierzy, poległych podczas wyzwolenia miasta.

Minister Mariusz Błaszczak przypomniał, że polscy żołnierze dziedziczą tradycje 1. Dywizji Pancernej.  Wśród jednostek jest 11. Dywizja Kawalerii Pancernej, której żołnierze brali dziś udział w uroczystościach.

- Pamięć o żołnierzach generała Maczka przekłada się na odbiór żołnierzy Wojska Polskiego. Poświęcenie, oddanie, zaangażowanie to cechy dzisiejszych żołnierzy. Postępowanie generała Maczka jest wzorem dla dzisiejszych żołnierzy Wojska Polskiego - mówił minister Błaszczak.

Szef MON na zakończenie uroczystości na Polskim Cmentarzu Wojennym zapalił znicz na grobie generała Stanisława Maczka.

Po południu minister Błaszczak obejrzał historyczną defiladę przygotowaną w rocznicę wyzwolenia Bredy.

– Breda was kocha, Holandia was kocha. Nosimy w sercu pamięć o naszych wyzwolicielach. Te więzi nie mogą zostać zerwane, będziecie tu zawsze mile widziani – mówił podczas uroczystości na rynku w Bredzie król  Niderlandów Wilhelm–Aleksander.

***

Żołnierze polskiej 1. Dywizji Pancernej dowodzeni przez gen. Stanisława Maczka zostali na Zachodzie zapamiętani jako bohaterowie, którzy przelewali krew za wolność Francuzów, Holendrów, Belgów.

29 października 1944 r. 1 Dywizja Pancerna gen. Stanisława Maczka wyparła po walce Niemców z holenderskiej Bredy, otwierając sobie drogę w kierunku Mozy. Miasto zostało oswobodzone bez strat w ludności cywilnej i zniszczeń zabytkowej zabudowy. Polscy żołnierze byli witani jak bohaterowie, podejmowano ich w domach i obdarowywano kwiatami. Wielu z nich na stałe osiadło po wojnie w Bredzie i innych miastach Holandii.

Galeria ->>> W hołdzie generałowi Maczkowi i jego żołnierzom

Zdjęcia (5)