W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W hołdzie walczącym pod Monte Cassino

18.05.2018

- Mówiono, że Monte Cassino jest nie do zdobycia, że nikt sobie nie poradzi. Polski żołnierz udowodnił, że nie ma sytuacji, w której można byłoby powiedzieć, że nie da się nic zrobić. Silna wola, przygotowanie i zaangażowanie jest źródłem sukcesu. Udowodniliście, że żołnierz polski nie ma sobie równych, że Polacy kochają swoją ojczyznę, że są gotowi ponieść największe poświęcenie żeby osiągnąć cel – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas uroczystości na Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino.

180518_MMB_W_holdzie_walczacym_pod_Monte_Cassino_RSuchy_01

18 maja na Cmentarzu Polskim na Monte Cassino, z udziałem przedstawicieli władz państwowych RP i weteranów 2. Korpusu Polskiego odbyły się centralne uroczystości z okazji 74. rocznicy bitwy o Monte Cassino. Głównym punktem uroczystości była msza święta  dziękczynna, sprawowana w intencji Ojczyzny oraz żołnierzy walczących pod Monte Cassino i ich rodzin. 

- Szanujemy naszą przeszłość, oddajemy hołd tym, którzy polegli 74 lata temu i oddajemy hołd, tym którzy doczekali wolnej Polski. Sukces pod Monte Cassino, choć okupiony krwią dał podwaliny pod wolną Polskę – powiedział minister Błaszczak. 

Szef MON przypomniał słowa marszałka Piłsudskiego, który mówił, że naród który nie szanuje swoje przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości. - My szanujemy naszą przeszłość. Oddajemy hołd tym, którzy polegli 74 lata temu. Bitwa pod Monte Cassino to kolejny dowód na to, że polscy żołnierze są najlepsi na świecie, że Polacy kochają swoją ojczyznę – mówił szef MON.  


Minister Błaszczak przywołał w swoim wystąpieniu także słowa Jana Pawła II, który zwracał uwagę, na to że wolność nie jest dana, ale zadana. 

– My takie zadanie staramy się wykonać jak najlepiej patrząc na Was, biorąc z was przykład. Chciałem podkreślić, że jesteśmy Wam wdzięczni, Polska jest wam wdzięczna. Cześć i chwała Bohaterom! – mówił do weteranów minister Błaszczak. 

W trakcie uroczystości odczytany został Apel Poległych, a wojskowy chór odśpiewał utwór  „Czerwone Maki”. 

W tym roku, w trakcie centralnych uroczystości strzelcy Związku Strzeleckiego „Strzelec” złożyli na Monte Cassino ślubowanie. Oficjalne uroczystości zakończyła ceremonia złożenia  wieńców.


***

Przed uroczystościami Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej złożył wieniec przed Pomnikiem 3. Dywizji Strzelców Karpackich (wzgórze 593). Na uroczystości obecni byli żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego EU SOPHIA oraz polscy harcerze. 

***

Bitwa o Monte Cassino stoczona przez wojska alianckie z Niemcami w 1944 roku jest też nazywana "Bitwą o Rzym", gdyż zwycięstwo w niej otwierało drogę do stolicy Włoch. Po blisko pięciu miesiącach walk, 18 maja 1944 roku Polacy zajęli ruiny klasztoru. Na przełomie 1944 i 1945 r. na zboczach Monte Cassino powstał polski cmentarz wojskowy, który jest  jednym z najważniejszych miejsc pamięci narodowej. Spoczywa na nim 1072 polskich żołnierzy. Został tam również pochowany Władysław Anders, który zmarł w Londynie w 1970 roku. Na murze wokół cmentarza umieszczono sentencję: "Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie".

Zdjęcia (11)