W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W Polsce powstanie Dowództwo V Korpusu Sił Zbrojnych USA

04.08.2020

- Dziś potwierdziliśmy decyzję, która została ogłoszona przez sekretarza obrony USA Marka Espera, decyzję mówiącą o ustanowieniu w Polsce wysuniętego dowództwa V Korpusu. Jest to decyzja, która stanowi ukoronowanie naszych działań związanych ze zwiększeniem obecności wojsk amerykańskich w Polsce. (…) Obecność V Korpusu jest namacalnym dowodem realizacji polityki obu prezydentów, celem jest wzmocnienie relacji polsko-amerykańskich - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas spotkania w Krakowie.

Mariusz Błaszczak Minister Obrony Narodowej wraz z ambasador Mosbacher, szefem sztabu Rajmundem Andrzejczakiem oraz generałem Jamesem McConvillem na tle kopca Kościuszki

We wtorek 4 lipca br. w Krakowie szef MON spotkał się z generałem Jamesem McConvillem, Szefem Sztabu Sił Lądowych USA oraz z generałem dywizji Johnem Kolasheskim, dowódcą I Dywizji Piechoty Sił Lądowych USA.
 
 - W ubiegłym  roku Prezydent Andrzej Duda i Prezydent Donald Trump podpisali dwie deklaracje, które stanowią o wzmocnieniu liczebnym obecności wojsk USA w Polsce, ale także, które przesądzają o trwałej obecności wojsk USA w Polsce. To słowo ma kluczowe znaczenie, gdyż chodzi właśnie o to, ze wojska amerykańskie będą w Polsce na trwałe, nie tylko epizodycznie. O tym, jak wiele łączy Polaków i Amerykanów, świadczy również to, że spotykamy się w tym miejscu, na Kopcu Tadeusza Kościuszki, a więc bohatera dwóch narodów, polskiego i amerykańskiego. Dowódcą Korpusu zostaje generał o tak pięknie brzmiącym dla każdego Polaka nazwisku Kolasheski – mówił minister.
 
 W spotkaniu udział wzięła także Georgette Mosbacher, Ambasador  USA w Polsce oraz polscy i amerykańscy żołnierze. Podczas konferencji prasowej potwierdzono ulokowanie wysuniętej  amerykańskiej struktury dowódczej szczebla korpusu w Polsce, która będzie odpowiedzialna za zapewnienie niezbędnego poziomu dowodzenia i kontroli we współpracy z amerykańskimi europejskimi sojusznikami
 
- Chciałam serdecznie podziękować ministrowi Błaszczakowi oraz wszystkim liderom polskich sił zbrojnych, za to wszystko, co zrobili, aby ten proces postępował. Nasze kraje sfinalizowały właśnie porozumienia o wzmocnieniu współpracy obronnej, która położy podwaliny pod jeszcze bardziej pogłębioną i ściślejszą współpracę w przyszłości. Zarówno amerykański, jak i polski zespół włożyły ogromy wysiłek w sfinalizowanie dokumentu. Chciałabym bardzo podziękować za te wysiłki – mówiła podczas uroczystości ambasador Mosbacher.
 
- Sojusz pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, a Polską jest wypróbowany w boju i coraz silniejszy. Reaktywacja 5 Korpusu i ustanowienie wysuniętego punktu dowodzenia w Polsce jest faktem historycznym. 5 Korpus ma bogatą historię i służył w wielu konfliktach w Europie. Dzisiejsza ceremonia pokazuje amerykańskie zaangażowanie na rzecz naszych sojuszników i partnerów, jak również zaangażowanie na rzecz silniejszej Europy. Nasze stanowisko dowodzenia w Polsce wzmacnia nasze relacje wojskowe i pozwala prowadzić dowodzenie, kontrolę sił operacyjnych w całej Europie. Razem dzięki temu wzmocnimy interoperacyjność i współpracę – powiedział generał James McConvillem.
 
Podczas uroczystości generał J. Kolasheski odebrał awans na kolejny stopień generalski. Uroczystości na Kopcu Kościuszki towarzyszył również polsko-amerykański piknik wojskowy, podczas którego można było z bliska zobaczyć sprzęt żołnierzy oraz uzyskać informacje na temat rekrutacji do Wojska Polskiego.
 
- Jestem amerykańskim żołnierzem, którego rodzina jest bardzo dumna z służby w Europie. Zarówno moja siostra jaki i szwagier kontynuują tą szczytną tradycję.  Jestem również amerykańskim żołnierzem, który ma znaczne więzi z Polską. Po stronie ojca mój dziadek wyemigrował z Polski na początku XX wieku. W rzeczy samej wioska z której pochodzi mój dziadek, czyli Chmielów znajduje się ok. 20 kilometrów od tego miejsca – powiedział po mianowaniu na wyższy stopień wojskowy gen. John Kolasheski.

***

Umowę o wzmocnionej współpracy obronnej (Enhanced Defence Cooperaation Agreement)  pomiędzy Polską a USA uzgodniono politycznie 30 lipca. Ułatwi ona dalsze pogłębienie współpracy wojskowej, w tym dotyczącej zwiększenia obecności żołnierzy USA w Polsce. Niebawem, po zakończeniu prac redakcyjnych, planowane jest podpisanie dokumentu.
 
Od 2018 roku, łącznie w trakcie kilkudziesięciu spotkań w Białym Domu, Pentagonie, amerykańskim kongresie i w Polsce Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, konsekwentnie zabiegał o zwiększenie liczby żołnierzy USA stacjonujących na terytorium Rzeczypospolitej. 
 
Dzięki temu amerykańskie zaangażowanie wojskowe w Polsce od kilku lat stale wzrasta.  Na mocy dwóch porozumień podpisanych przez prezydentów Andrzeja Dudę i Donalda Trumpa, zdecydowano o zmianie formuły stacjonowania wojsk USA w Polsce z rotacyjnej na trwałą. Liczba żołnierzy USA stacjonujących w Polsce zwiększy się o ok. 1 tys. do co najmniej 5,5 tys.
 
Zaangażowanie polityczne i militarne USA w Europie ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa naszego kontynentu i całego obszaru euroatlantyckiego.

Galeria ->>> W Polsce powstanie Dowództwo V Korpusu Sił Zbrojnych USA

Zdjęcia (4)