W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„WAWA BOHATEROM” przyznane! Wśród nagrodzonych żołnierze Wojska Polskiego

09.10.2021

W sobotę 9 października 2021 r. w studiu TVP3 Warszawa wręczono nagrody WAWA BOHATEROM. To wyjątkowe wyróżnienie przyznawane jest osobom, organizacjom i instytucjom, które pomagają kombatantom, w szczególności Powstańcom Warszawskim.

wawa bochaterom

Statuetkę WAWA BOHATEROM dla Dowództwa Garnizonu Warszawa, odebrał w imieniu swoich żołnierzy, płk Tomasz Dominikowski dowódca Garnizonu Warszawa. Kapituła doceniła także działania plut. Pawła Tryfona z 1. Bazy Lotnictwa Transportowego, który otrzymał wyróżnienie specjalne.

„Gratuluję wszystkim nominowanym. Jestem dumny, że wśród nagrodzonych znaleźli się żołnierze Wojska Polskiego zaangażowani w pomoc Powstańcom Warszawskim w czasie pandemii i w akcję szczepień przeciwko COVID-19” – podkreśla Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej.

W tym roku do listy nominowanych do nagrody WAWA BOHATEROM dołączyli kolejni żołnierze:

- st. szer. Mateusz Błaszczyk z Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego - przygotowywał paczki z artykułami żywnościowymi i ciepłą odzieżą, dostarczał także obiady dla osób starszych, kombatantów oraz żołnierzy Armii Krajowej, współorganizował uroczystości poświęcone bohaterom AK;

 - st. szer. Michał Wilski i szer. Łukasz Szczęsny z 10 Warszawskiego Pułku Samochodowego, żołnierze ci dowożą posiłki w ramach społecznej akcji "Obiad dla bohatera";

- plut. Paweł Tryfon z 1. Bazy Lotnictwa Transportowego, od 2009 roku, opiekuje się Powstańcami Warszawskim i ich rodzinami, dowozi na zabiegi medyczne, opiekuje się i odwiedza w czasie świąt, telefoniczne wspierał w czasie pandemii COVID-19;

- płk Piotr Waniek dowódca 9 Brygady Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, kpt. Dawid Dobrowolski oficer sekcji SKS 9 BWD DG RSZ oraz ppłk Tomasz Sobecki dowódca Batalionu Dowodzenia Wojsk Lądowych razem z żołnierzami tego batalionu organizują spotkania z Powstańcami, dowożą ciepłe posiłki, robią zakupy i pomagają np. przy załatwianiu spraw urzędowych, transporcie do szpitala i na uroczystości.

Żołnierze ci kierują się wspólną dewizą: „Oni walczyli za naszą wolność, my walczymy o ich zdrowie”.

Jako formację wojskową minister obrony narodowej zgłosił do listy nominowanych do nagrody WAWA BOHATEROM Dowództwo Garnizonu Warszawa, którego żołnierze na co dzień realizują zadania z Powstańcami Warszawskimi i dla Powstańców Warszawskich.

Warto pamiętać również o zaangażowaniu żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy oprócz dowożenia posiłków, zorganizowali dla Powstańców Warszawskich i seniorów akcję „Łączymy na święta”, infolinię  oraz dowóz na szczepienia przeciwko COVID-19, a także możliwość zaszczepiania w domu. Ważne są też bliskie, rodzinne kontakty ze środowiskiem żołnierzy Batalionu Parasol i działania na rzecz bohaterów Powstania Warszawskiego prowadzone przez żołnierzy Wojsk Specjalnych. Obie formacje zostały uhonorowane statuetkami WAWA BOHATEROM w poprzednich latach.

Ministerstwo Obrony Narodowej organizuje konkursy dotacyjne WDZIĘCZNI BOHATEROM - POWSTAŃCOM WARSZAWSKIM I WDZIĘCZNI BOHATEROM – ŚWIĄTECZNE WSPARCIE DLA KOMBATANTÓW. To stałe dofinansowanie dla organizacji pozarządowych, które pomagają m.in. Powstańcom Warszawskim, weteranom II wojny światowej i żołnierzom polskiego podziemia niepodległościowego.

GALERIA >>> „WAWA BOHATEROM” przyznane! Wśród nagrodzonych żołnierze Wojska Polskiego

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}