W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wdzięczni Bohaterom - 26.06.2018 mija termin zgłaszania ofert

20.06.2018

Program MON pod hasłem Wdzięczni Bohaterom – dotyczy m.in. realnej pomocy żołnierzom II wojny światowej, żołnierzom polskiego podziemia niepodległościowego, w szczególności Powstańcom Warszawskim.

14_Bohaterowie_zyja_wsrod_nas_wyniki_konkursu_Wdzięczni_Bohaterom

Oto najczęściej zadawane pytania:  

Do kogo jest skierowany konkurs MON pod hasłem Wdzięczni Bohaterom? 
Konkurs jest skierowany do organizacji pozarządowych oraz podmiotów, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. 

Czy harcerze, którzy pomagają weteranom II wojny światowej mogą wziąć udział w konkursie MON? 
Organizacje harcerskie, zgodnie z ustawą, mogą złożyć ofertę realizacji zadania publicznego w ramach ogłoszonego otwartego konkursu ofert.

Jaka jest kwota i jak można zdobyć dofinansowanie? 
Ministerstwo Obrony Narodowej przeznaczy na realizację programu łącznie 3 mln zł. Ministerstwo ogłosiło otwarty konkurs na realizację programu Wdzięczni Bohaterom. Dofinansowanie można otrzymać składając ofertę w konkursie, podzielonym na 3 zadania: 
1.Młodzież wspiera Powstańców Warszawskich: łączna kwota dofinasowania 1 mln zł. 
2.Uczniowie poznają Bohaterów Powstania Warszawskiego: łączna kwota dofinasowania 1 mln zł. 
3.Wszyscy pomagamy Bohaterom: łączna kwota dofinasowania 1 mln zł. 
Ogłoszenie Otwartego Konkursu Ofert wraz z Regulaminem oraz potrzebnymi dokumentami można znaleźć na stronie Biuletynu Informacji Publicznej  oraz na stronie wojsko-polskie.pl 

Dlaczego zorganizowano konkurs Wdzięczni Bohaterom? 
Program Wdzięczni Bohaterom ma angażować organizacje pozarządowe we współpracy z młodzieżą, wolontariuszami, harcerzami i uczniami klas mundurowych do budowania więzi między pokoleniami, do pielęgnowania tradycji oręża polskiego i do poznawania osobistych losów bohaterów. Program ma zapewnić otaczanie opieką miejsc pamięci Powstania Warszawskiego i grobów Powstańców Warszawskich, także ich „zapomnianych mogił”. Celem konkursu jest upamiętnienie bohaterskich walk Powstania Warszawskiego oraz pomoc żołnierzom II wojny światowej, żołnierzom polskiego podziemia niepodległościowego, w szczególności Powstańcom Warszawskim.

Na czym ma polegać pomoc żołnierzom II wojny światowej, żołnierzom polskiego podziemia niepodległościowego, w szczególności Powstańcom Warszawskim?  
Chodzi o zapewnienie m.in. transportu na uroczystości, na groby współtowarzyszy broni, a także wsparcie w życiu codziennym np. przejazdy do przychodni, sklepów itp., przekazywanie paczek z artykułami pierwszej potrzeby,  pomoc pielęgnacyjna, realizacja zakupów pierwszej potrzeby, pomoc w załatwianiu spraw związanych z naprawą wyposażenia domowego oraz w domowych pracach gospodarczych.

Do kiedy można startować w konkursie?  
Termin zgłaszania ofert mija 26 czerwca 2018. Za datę złożenia oferty uważa się datę zarejestrowania jej w kancelarii MON.

Kiedy np. Powstańcy Warszawscy i żołnierze AK otrzymają pomoc? 
Jeszcze przed rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego - zadania będą realizowane od 16 lipca do 28 grudnia 2018.