W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ćwiczenia żołnierzy z 34. Batalionu Lekkiej Piechoty

10.05.2018

Pierwsze ćwiczenia ochronno – obronne żołnierzy 34. Batalionu Lekkiej Piechoty ze służbami ratowniczymi z powiatu jarosławskiego, które wspierają społeczność lokalną w sytuacjach katastrof i innych zagrożeń o charakterze niemilitarnym. Zagadnienia te realizowane będą w najbliższą sobotę w ramach szkolenia rotacyjnego żołnierzy Obrony Terytorialnej.

19_Blisko_600_ochotnikow_rozpoczyna_sluzbę_w_WOT

W miejscowości Pruchnik, powiat jarosławski, 12 maja br. żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego odbędą kolejne szkolenie rotacyjne. Kompania lekkiej piechoty z jarosławskiego batalionu wraz z zespołami Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego, Ratownictwa Medycznego, OSP, Straży Granicznej, Policji oraz Nadleśnictwa Kańczuga weźmie udział w ćwiczeniach ochronno – obronnych. Organizatorem tego przedsięwzięcia jest starostwo powiatu jarosławskiego. Jednym z epizodów w którym wystąpi pododdział z OT będzie ochrona lokalnej infrastruktury krytycznej.

- Celem ćwiczenia jest sprawdzenie gotowości do realizacji zadań wynikających z planu operacyjnego służb działających w systemie reagowania kryzysowego. Szkolenie rozpocznie się na rynku w Pruchniku o 9.30 -powiedział kierownik referatu bezpieczeństwa powiatu jarosławskiego.

Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem sił zbrojnych obok wojsk lądowych, powietrznych, specjalnych i marynarki wojennej. Stanowią uzupełnienie potencjału obronnego Polski. W szczególności ich misją jest bronić i wspierać lokalne społeczności w czasie konfliktu zbrojnego, jak również podczas klęsk żywiołowych lub katastrof.

Docelowa liczba żołnierzy WOT wyniesie ok. 53 tys., a ich służba będzie trwała od roku do 6 lat, z możliwością jej przedłużenia. Zainteresowani służbą w WOT mieszkańcy powiatu jarosławskiego powinni zgłosić się do najbliższej Wojskowej Komendy Uzupełnień w Jarosławiu, aby pozyskać wszelkie informacje dotyczące wstąpienia w szeregi 34. Batalionu Lekkiej Piechoty z siedzibą w Jarosławiu. Najbliższe szkolenie podstawowe dla ochotników, którzy nie byli w wojsku przewidziane jest w terminie 14-29 lipca 2018 r. natomiast osób, które były już w wojsku od 20-27 maja 2018 r.

por. Witold SURA

rzecznik prasowy
3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego