W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Większa obecność wojsk USA w Polsce oznacza bezpieczeństwo dla całego regionu

13.03.2019

Wspólne oświadczenie Ministerstwa Obrony Narodowej i Departamentu Obrony.

Spotkanie Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej z podsekretarzem obrony USA J.C. Roodem

Zwiększona obecność wojsk USA w Polsce to główny temat spotkania Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej z podsekretarzem obrony USA J.C. Roodem, które odbyło się 13 marca w Warszawie. Szef MON przyjął dzisiaj wiceministra Tomasza Szatkowskiego  i podsekretarza obrony USA, którzy zrelacjonowali stan prac związanych z projektem wzmocnienia liczebności wojsk USA w naszym kraju.

Szczegóły projektu wzmocnienia sił amerykańskich stacjonujących w naszym kraju ustalane są w ramach grupy roboczej składającej się z ekspertów polskich i amerykańskich. Przed spotkaniem z szefem MON, grupa pod przewodnictwem wiceministra Tomasza Szatkowskiego i podsekretarza Rooda omawiała kwestie związane ze zwiększeniem obecności wojsk USA w Polsce.

Podczas spotkania z szefem MON, strona amerykańska z uznaniem odniosła się do faktu wypełniania przez Polskę zobowiązań dotyczących podziału obowiązków w ramach NATO, w tym przeznaczanie 2% PKB na obronność i 20% budżetu obronnego na modernizację Sił Zbrojnych RP.

Celem zarówno Polski, jak i USA jest zwiększanie poziomu bezpieczeństwa na świecie, a wzmocniona obecność wojsk USA w Polsce będzie ważnym czynnikiem odstraszającym ewentualnego agresora.

W ocenie obu stron, głębsze polsko-amerykańskie partnerstwo, oparte na dwustronnej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa, ma kluczowe znaczenie dla sprostania obecnym zagrożeniom i wyzwaniom.

>>> Galeria - Większa obecność wojsk USA w Polsce oznacza bezpieczeństwo dla całego regionu

Zdjęcia (5)