W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wielka Defilada Niepodległości

15.08.2018

- "Dziękuje za wasze codzienne poświęcenie i zaangażowane. Dziękuję za to, że w rozmowach z dowódcami sił NATO mogę usłyszeć najwyższe oceny Waszego profesjonalizmu. Żołnierze Wojska Polskiego, jesteście dumą narodu polskiego! Jesteście obrońcami polskiej wolności i jesteście też tymi, którzy strzegą naszego bezpieczeństwa!" – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, podczas centralnych uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego.

150818_MMB_Defilada_RSuchy_01

15 sierpnia w Warszawie odbyła się Wielka Defilada Niepodległości, która była kulminacyjnym punktem programu obchodów Święta Wojska Polskiego. Na uroczystości obecny był Prezydent RP, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda, przedstawiciele kadry kierowniczej MON i dowódczej Sił Zbrojnych RP oraz przedstawiciele władz państwowych.  
Po raz pierwszy warszawską Wisłostradą przedefilowało  ponad 2 tysiące osób - pododdziały piesze Wojska Polskiego i krajów sojuszniczych, grupy rekonstrukcyjne; przeleciało ponad 100 statków powietrznych. Przejechał współczesny i historyczny sprzęt wojskowy.

- "Spotykamy się dziś na Wielkiej Defiladzie Niepodległości, w roku szczególnym, w roku stulecia odzyskania polskiej niepodległości. 98 lat temu Wojsko Polskie wykazało się niezwykłym heroizmem, walecznością i ofiarnością. Wojsko Polskie zadziwiło świat.  Bitwa Warszawska przeszła do historii jako jedna z bitew, które zadziwiła świat. Dziś jesteśmy aktywni w ramach NATO. Dziś naszym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa naszej ojczyźnie. I dziś też ten duch bojowy z roku 1920 jest nam potrzebny. Potrzebna jest też strategia na miarę marszałka Józefa Piłsudskiego. Dziś potrzebny jest nowoczesny sprzęt i niezbędna jest niezachwiana solidarność w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. To są nasze wspólne zadania. Moim zadaniem, jako ministra obrony narodowej, jest spowodowanie, żeby Wojsko Polskie było dobrze wyszkolone, uzbrojone i sprawnie dowodzone" – mówił podczas wystąpienia szef MON.

 

W trakcie uroczystości, słowa podziękowania za służbę skierował do żołnierzy także prezydent Andrzej Duda: - "Dziękuję Wam za Waszą służbę, dziękuję Wam za wasz trud, za tę wielką odpowiedzialność, jaką przyjmujecie na siebie, za bezpieczeństwo naszej ojczyzny, za nasze bezpieczeństwo. (… ) W dniu Święta Wojska Polska życzę Wam, abyście zawsze bezpiecznie wracali do domu po każdym dniu służby, z każdej Waszej misji" - mówił prezydent.

 

***
W tym roku, podczas centralnych obchodów Święta Wojska Polskiego defilada naziemna podzielona była na 3 główne części: pieszą, pojazdów oraz historyczną.

Defiladę naziemną rozpoczął przemarsz 16 pododdziałów reprezentacyjnych Rodzajów Sił Zbrojnych i uczelni wojskowych wraz z ich pocztami sztandarowymi oraz  60 samodzielnych pocztów sztandarowych jednostek Sił Zbrojnych RP. Po nich defilowali  żołnierze amerykańscy, brytyjscy, rumuńscy i chorwaccy z Batalionowej Grupy Bojowej NATO, stacjonującej w Orzyszu.

Defilada piesza to także pododdziały i poczty sztandarowe organizacji proobronnych, klas mundurowych i Szwadronu Kawalerii WP.

Następnie przedefilowało ponad 200 pojazdów kołowych i gąsienicowych, w tym transportery opancerzone Rosomak, moździerze RAK, armatohaubice KRAB, samochody humvee, transportery Stryker, czołgi Abrams, Twardy i Leopard, a także transportery minowania narzutowego Kroton oraz rampa szturmowa i inne.

Z kolei w defiladzie historycznej ponad 900 rekonstruktorów stworzyło  szyk historyczny z różnych epok. Około 650 rekonstruktorów pieszych i ok. 260 konnych, w pięciu kolumnach marszowych, zaprezentowało oddziały zbrojne z okresu wczesnego średniowiecze, średniowieczne, walczące w wieku XVII i XIX – okresie powstań narodowych, a także XX-wieczne.

W defiladzie lotniczej udział wzięły jednostki Sił Powietrznych i lotnictwa Wojsk Lądowych, a także statki powietrzne naszych sojuszników -  m .in. samoloty F22. Nad Warszawą, przelot wzdłuż Wisły w ramach defilady lotniczej wykonało ponad 100 samolotów i śmigłowców, w tym śmigłowce: SW-4 Puszczyk, Mi-2, W-3 Mi-14, Mi-8, Mi-17, Mi-24 oraz samoloty: TS-11 Iskra, PZL-130 Orlik, M-28 Bryza, An-28, C-295M, C-130, M-346, F-16 Jastrząb, G550 i B737.

W ramach obchodów Święta Wojska Polskiego minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, wraz z prezydentem RP Andrzejem Dudą, złożył kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.