W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wielkie święto Polski w Estonii

26.05.2018

- To niezwykły rok i niezwykły rejs Daru Młodzieży. W tym roku ambasadorami Polski na świecie są bardzo młodzi ludzie. To jest dla nas wszystkich bardzo ważna chwila. W ten sposób promujemy Polskę na świecie. Bardzo ważna jest też jego załoga – młodzi ludzie z pasją - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas spotkania z załogą żaglowca „Dar Młodzieży”

260518_MMB_Estonia_WKRol_01

Spotkanie odbyło się w sobotę w porcie w Tallinie, który jest pierwszym portem na trasie polskiego żaglowca.

Jak zaznaczył minister rejs Daru Młodzieży to szczególne wydarzenie, które angażuje wielu ludzi z pasją. - Ludzie z pasją i ludzie, którzy mam nadzieję zwiążą swoje losy czy  z Marynarką Wojenną, czy z Marynarką Handlową. Wielkie święto Polski w Estonii. Stulecie niepodległości Polski i Estonii. Bardzo wiele nas łączy. Jesteśmy przyjaciółmi – zaznaczył szef MON.

Dziękując młodzieży i organizatorom rejsu za zaangażowanie, za podjęcie tego wyzwania jakim jest promocja naszej Ojczyzny, zaznaczył, że Polacy są tym narodem, który myśli o przyszłości, ale nigdy nie zapomina o swojej przeszłości. 

Minister Błaszczak przekazał podczas spotkania na ręce kapitana okolicznościowy ryngraf, a załodze żaglowca okolicznościowe pióra.

Na spotkaniu z mediami szef MON podsumował także swoje spotkanie z ministrem obron Estonii, które   odbyło się w piętek.  Jak podkreślił dyskusja była bardzo interesująca. Rozmowa z ministrem obrony Estonii i szefem sztabu dotyczyła projektów wzmocnienia wschodniej flanki NATO oraz zbliżającego się szczytu NATO.

- Zabiegamy, tak jak nasi sojusznicy o większą obecność wojsk na wschodniej flance NATO. Ta nasza praca, nasze spotkania owocują tym, że mamy pierwsze sygnały, że Senat USA bardzo poważnie podchodzi do sprawy zwiększenia liczebności wojsk USA w Polsce – mówił szef MON.

Wojskowi muzycy z aplauzem

Jedną z atrakcji,  entuzjastycznie przyjętych przez mieszkańców Tallina oraz uczestników Rejsu Niepodległości, były występy artystów Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego oraz muzyków Orkiestry  Wojska Polskiego pod batutą mjr. Macieja Skrzypczaka.

W repertuarze znalazły się pieśni patriotyczne oraz znane szlagiery muzyki rozrywkowej.

Na uliczkach estońskiej Starówki polscy żołnierze zaprezentowali pokaz musztry paradnej, wzbudzając aplauz publiczności.

***

"Powiedz światu jak Polska jest piękna" - tymi słowami 20 maja 2018 r. pożegnano „Dar Młodzieży”, który wyruszył z Gdyni w rejs dookoła świata. Rejs odbywa się dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
W czasie prawie rocznego rejsu na pokładzie żaglowca będzie ponad 530 studentów i uczniów szkół morskich oraz 400 laureatów konkursu związanego z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.
"Dar Młodzieży" odwiedzi 22 porty, m.in.: Tallin, Kopenhagę, Stavanger, Bremenhaven, Bordeaux, Teneryfa, Dakar, Kapsztad, Mauritius, Dżakarta, Singapur, Szanghaj, Osaka, San Francisco, Los Angeles, Acapulco, Panama, Miami, Ponta Delgada i Londyn.
W każdym z portów, do których jednostka zawinie po drodze, mają odbywać się imprezy promujące Polskę i jej niepodległość. Rejs zakończy się w styczniu 2019 roku.

Zdjęcia (8)