W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Święto Wojska Polskiego w PKW Łotwa

15.08.2018

Tomasz Szatkowski podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej towarzyszył premierowi Mateuszowi Morawieckiemu podczas spotkania z okazji święta Wojska Polskiego z polskimi żołnierzami służącymi w NATO-wskiej grupie bojowej na Łotwie.

logo_monns

W dniu Święta Wojska Polskiego minister Tomasz Szatkowski przekazał polskim żołnierzom podziękowania od Mariusza Błaszczaka ministra obrony narodowej za profesjonalne wykonywanie postawionych zadań i wkład w bezpieczeństwo sojuszników na wschodniej flance NATO.

Podczas apelu w Bazie Adazi premier Mateusz Morawiecki i minister Tomasz Szatkowski wręczyli akty mianowania na wyższy stopień wojskowy osiemnastu żołnierzom III zmiany PKW Łotwa.

Premier RP wraz z wiceszefem MON zapalił znicz pod pomnikiem Vienotiba Speks oddając hołd żołnierzom łotewskim poległym na misjach zagranicznych. Podczas wizyty w łotewskiej bazie Adazi, gdzie stacjonuje polski kontyngent, delegacja polskiego rządu została zapoznana ze sprzętem wojskowym będącym na wyposażeniu eFP oraz sytuacją bezpieczeństwa w rejonie wykonywania zadań kontyngentu.

***

Zgodnie z postanowieniami szczytu NATO w Warszawie o wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu, do Polski, Estonii, Litwy i Łotwy przybyły wielonarodowe batalionowe grupy bojowe NATO, natomiast w Rumunii powstała wielonarodowa brygada. Na Szczycie zdecydowano o podjęciu działań zmierzających do zwiększenia bezpieczeństwa flanki wschodniej Sojuszu.

PKW wchodzi w skład Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej pod dowództwem kanadyjskim, sformowanej w ramach wysuniętej wzmocnionej obecności (eFP). Grupa liczy ok. tysiąca żołnierzy.