W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Wilcza Wataha” i „Wojenne Orły" w Polsce

20.04.2018

Żołnierze amerykańscy „Wojenne Orły” z 1. Batalionu 2. Pułku Kawalerii z bazy Vilseck w Niemczech przejęli obowiązki od 3. Batalionu 2. Pułku Kawalerii - „Wilcza Wataha”. W piątek, 20 kwietnia br. w Bemowie Piskim odbyła się uroczystość przekazania dowodzenia Batalionową Grupą Bojową w ramach NATO-wskiej Wzmocnionej Wysuniętej Obecności.

USA w PL

W obecności Marka Łapińskiego, podsekretarza stanu w MON, ppłk. Scott Cheney, przekazał dowodzenie Grupą Bojowa ppłk. Adamowi Lackeyowi, dowódcy przybywającego do Polski 1. Batalionu 2. Pułku Kawalerii.

- Realizując kolejne rotacje międzynarodowych sił NATO osiągamy wymagany poziom bezpieczeństwa jego wschodniej flanki. Serdecznie witam  żołnierzy ze wszystkich państw sojuszniczych tworzących Batalionową Grupę Bojową NATO. Cieszymy się, że możemy Was gościć na polskiej ziemi. Wasza obecność wśród nas jest ważna nie tylko ze względu na udzielone nam wsparcie, ale także na wyznawane wspólne wartości – napisał w liście skierowanym do żołnierzy Batalionowej Grupy Bojowej Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. List odczytał  wiceminister Marek Łapiński. 

- Przybyliście do nas by utrwalać poczucie bezpieczeństwa tej części Europy, by podkreślić znaczenie naszej współpracy i pełnej zgodności i interesów. Jesteście tu by bronić Sojuszu. Przybyliście, by podjąć walkę, gdyby nastąpiła taka konieczność. Wasza obecność w Polsce to symbol honoru i dotrzymywania sojuszniczych zobowiązań. A dla Polaków, narodu ciężko doświadczonego przez historię, , znaczy to bardzo, bardzo wiele. 

W skład Batalionowej Grupy Bojowej Polska wchodzą żołnierze z USA, Wielkiej Brytanii, Chorwacji i Rumunii, którzy wspólnie z polskimi kolegami z 15. Brygady Zmechanizowanej stanowią element obrony i odstraszania w północno-wschodniej Polsce w ramach NATO-wskiej Wzmocnionej Wysuniętej Obecności.

Wzmocniona Wysunięta Obecność zapewnia silną wielonarodową obecność wojskową odpowiednio na terenie Łotwy, Litwy, Estonii i Polski.  Tworzące ją wielonarodowe siły składają się z jednostek państw ramowych (Kanada, Niemcy, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone) i oddziałów z państw sojuszniczych.  Jest oparta na dobrowolnym uczestnictwie i ma charakter rotacyjny.

W ramach wsparcia przez USA bezpieczeństwa europejskiego i zapewnienia elementu odstraszania, każda grupa zadaniowa składa się z ponad 850 żołnierzy stacjonujących na terenie poszczególnych krajów i tworzących grupę bojową wielkości batalionu, wzmocnioną przez wielonarodowy personel z państw sojuszniczych i realizującą 6-miesięczny program pobytu rotacyjnego.