W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wojska Obrony Cyberprzestrzeni rozpoczynają działalność

08.02.2022

„Dziś w dniu bezpiecznego internetu powołujemy do życia Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Dowództwo będzie ściśle zintegrowane z NCBC, które stanowi zaplecze naukowe, a także daje kompetencje do tego, żeby w tej bardzo ważnej dziedzinie Wojsko Polskie było odporne. W ten sposób budujemy również odporność Rzeczypospolitej Polskiej na ataki” - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas powołania Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

CHL_9066_slajder

We wtorek 8 lutego br., w Klubie Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie szef MON uczestniczył w uroczystości powołania nowego komponentu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej - Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Minister Błaszczak wręczył gen. bryg. Karolowi Molendzie decyzję o wyznaczeniu na stanowisko Dowódcy Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. 

„Konsekwentnie wzmacniamy zdolności obronne Wojska Polskiego. w 2016 roku podczas szczytu NATO w Warszawie uznano cyberbezpieczeństwo i ataki cybernetyczne, a więc całą sferę cyber za piątą domenę operacyjną. To oznacza to, że w sytuacji zaatakowania jednego z państw tworzących Sojusz Północnoatlantycki można korzystać z artykułu piątego, a wiec można korzystać z odwołania się do tej zasadniczej, fundamentalnej zasady, która łączy państwa tworzące NATO. (..) Chcę podkreślić, że Wojska Obrony Cyberprzestrzeni to regularne wojsko, a więc to wojsko, które posiada zdolności zarówno obronne, zdolności służące rozpoznaniu, jak również do działań ofensywnych, jeżeli zaszłaby taka potrzeba”

- mówił minister.

Wojska Obrony Cyberprzestrzeni przeznaczone są do prowadzenia pełnego spektrum działań w cyberprzestrzeni - obronnych, rozpoznania i aktywnych działaniach ofensywnych. Dzięki temu możliwe staje się zapewnienie wyższego poziomu bezpieczeństwa w tej nowej domenie operacyjnej, jaką zgodnie z postanowieniami szczytu NATO w Warszawie w 2016 roku jest cyberprzestrzeń.

Szef MON przypomniał, że powołanie Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni jest z jednym z elementów rozwoju zdolności do działań w domenie cyber.

„Mamy do czynienia z całym procesem, którego zwieńczeniem jest powołanie Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni dlatego, ze powołaliśmy do życia Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne, powołaliśmy również w każdym z województw w ramach programu „Cyber-Mil z Klasą” szkoły na poziomie nauczania szkół średnich, które są współfinansowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Liczymy, że absolwenci tych szkół trafią na uczelnie wojskowe. Potroiliśmy również liczbę miejsc na kierunkach związanych z cyberbezpieczeństwem na uczelniach wojskowych”

– powiedział.

W lutym 2019 roku  Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, zatwierdzając „Koncepcję organizacji i funkcjonowania Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni”, rozpoczął proces tworzenia tego nowego komponentu Sił Zbrojnych. W strukturach Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni formalnie utworzono Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

GALERIA-->> Powołanie nowego komponentu Sił Zbrojnych RP - Wojska Obrony Cyberprzestrzeni

***
Podczas szczytu w Warszawie w 2016 r. NATO potwierdziło, że obrona cyberprzestrzeni należy do podstawowych zadań kolektywnej obrony NATO, uznając cyberprzestrzeń za obszar działań militarnych. W odpowiedzi na wyzwania i zagrożenia związane z rozwojem nowych technologii Ministerstwo Obrony Narodowej, podobnie jak nasi sojusznicy, konsoliduje potencjał i zasoby jednostek resortu ON, które realizują zadania na rzecz zapewnienia Polakom bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.

Obecnie w MON realizowany jest program CYBER.MIL.PL, którego głównym zadaniem jest zwiększenie bezpieczeństwa państwa i obywateli w cyberprzestrzeni. Nowa edycja progamu CYBER.MIL 2.0 obejmuje 5 filarów w zakresie cyberbezpieczeństwa: 

  • budowanie struktur i infrastruktury cyberbezpieczeństwa;
  • edukacja, szkolenie, trening;
  • rekrutacja i aktywna rezerwa;
  • budowanie silnej pozycji międzynarodowej;
  • pozyskiwanie i tworzenie narzędzi dla pełnego spektrum działania w cyberprzestrzeni.

Nowa wersja programu obejmuje projekty, takie jak m.in.: utworzenie Centrum Połączonych Operacji w Cyberprzestrzeni, budowę największego w Europie „cyberpoligonu”, zaangażowanie w projekty cyber żołnierzy rezerwy, organizację ligi rozgrywek CTF (Capture The Flag), a także nawiązanie współpracy ze środowiskiem e-sportu.

Wideo

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}