W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wojska Obrony Terytorialnej to służba Ojczyźnie i wielka przygoda

29.09.2018

– Rozmawiałem dziś na temat wykorzystania jednego z obiektów znajdujących się na terenie Kalisza na potrzeby WOT, na stworzenie centrum szkoleniowego, które będzie służyło nie tylko 12 Brygadzie Wojsk Obrony Terytorialnej, ale także siłom zbrojnych oraz służbom podległym MSWiA – mówił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas spotkania z żołnierzami i dowództwem 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

290918_MMB_WOT_WKrol_01

W sobotę szef MON spotkał się w Kaliszu z żołnierzami formowanej właśnie 12 Wielkopolskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Minister rozmawiał na temat procesu formowania brygady, warunków służby żołnierzy oraz przyszłych zadań.

- Wojska Obrony Terytorialnej to wojska, które są najbliżej ludzi i lokalnej społeczności. To wojska, które stanowią wsparcie w sytuacjach kryzysowych, których przeznaczeniem jest uczestniczenie w akcjach ratowniczych. To wojsko, które składa się żołnierzy, którzy służą Ojczyźnie poświęcając swój wolny czas. Wojska Obrony Terytorialnej wpisują się bardzo mocno w system obronny Rzeczypospolitej Polskiej – mówił szef MON.

Minister Błaszczak podziękował gen. dyw. W. Kukule, dowódcy WOT oraz płk. Rafałowi Miernikowi, dowódcy 12 Wielkopolskiej Brygady za działania podejmowane w celu usprawnienia procesu formowania Brygady.

– Zachęcam, żeby przystąpić do WOT – to przygoda, ale i wielka satysfakcja, że bierze się udział  w budowaniu systemu obronnego naszej Ojczyzny. WOT jest kształtowane w sposób nowoczesny przez bardzo doświadczonych żołnierzy – mówił szef MON.

W sobotę w Kaliszu wojsko zorganizowało piknik rekrutacyjny do Wojsk Obrony Terytorialnej. Podczas imprezy można było porozmawiać z żołnierzami nowego rodzaju wojsk, zobaczyć jak wygląda szkolenie, a także przećwiczyć udzielanie pierwszej pomocy. Wszyscy chętni mogli też wcielić się w skórę rekrutów i przejść badania składu masy ciała pod kątem parametrów takich jak: BMI (Body Mass Index) i BFI (Body Fat Percentage) – tego typu badaniom poddawany jest każdy ochotnik w pierwszych dniach służby. Oczywiście na pikniku nie zabrakło wojskowej grochówki. 

***
Przed spotkaniem z żołnierzami WOT szef MON złożył kwiaty m. in. przed pomnikami żołnierzy Armii Krajowej oraz Pomnikiem Ofiar Zbrodni Katyńskiej, które znajdują się w Kaliszu.

***
W 12. Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej aktualnie szkoli się 260 ochotników. Najbliższa przyszłość wielkopolskiej brygady to realizacja  szkoleń rotacyjnych zaprzysiężonych już żołnierzy oraz  intensywny, jesienny proces rekrutacji. Kolejne wcielenie 6 października, a do końca roku w Wielkopolsce planowany jest nabór kolejnych 250 kandydatów.

Zdjęcia (4)