W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wojsko Polskie oddaje krew. Ruszyła kolejna edycja akcji "SpoKREWnieni Służbą"

18.05.2020

- Co roku żołnierze Wojska Polskiego uczestniczą w honorowych zbiórkach krwi. W akcji, którą nazwaliśmy "SpoKREWnieni Służbą". Dziś żołnierze Wojska Polskiego właśnie w ten sposób dowodzą swojej ofiarności i swojego zaangażowania - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

CHL_1017.jpg

W poniedziałek, 18 maja przed siedzibą MON w 76. rocznicę Bitwy pod Monte Cassino, minister Mariusz Błaszczak zainaugurował III akcję honorowego oddawania krwi przez żołnierzy i podchorążych dla chorych i potrzebujących. W związku z pandemią koronawirusa wielu honorowych dawców nie może oddawać krwi, a dotychczasowe cyklicznie odbywające się akcje organizowane są rzadziej i mniejszą skalę. Stąd m. in. zaangażowanie Wojska Polskiego.

- Zwróciłem się z apelem do żołnierzy Wojska Polskiego o honorowe oddawanie krwi w ramach akcji "SpoKREWnieni Służbą". W ten sposób żołnierze Wojska Polskiego nawiązują do postawy naszych przodków, którzy w godzinach próby, w trudnych sytuacjach zawsze odznaczali się ofiarnością i zaangażowaniem -  powiedział szef MON.

W marcu i kwietniu tego roku w akcjach przeprowadzonych na terenie całej Polski żołnierze Wojska Polskiego i pracownicy jednostek wojskowych oddali 3 tysiące litrów krwi - Potrzeby są większe, w związku z tym dziś rozpoczynamy kolejną edycję akcji "SpoKREWnieni Służbą". W ubiegłym roku w ramach tej akcji żołnierze Wojska Polskiego oddali 5 tys. litrów krwi. Żołnierze Wojska Polskiego zawsze stoją na straży bezpieczeństwa naszej Ojczyzny. Bardzo dziękuję wszystkim tym, którzy ofiarną służbą przyczyniają się do bezpieczeństwa naszej Ojczyzny - mówił minister Mariusz Błaszczak.

Wojsko Polskie po raz pierwszy udział w akcji „SpoKREWnieni Służbą” wzięło udział w 2018 roku. Wtedy oddano prawie 7 tysięcy litrów krwi, a w akcji uczestniczyło ponad 5 tysięcy żołnierzy Wojska Polskiego. W 2019 roku - oddano ponad 5173 litrów krwi.

Zebrana krew, w ramach dobrowolnej akcji z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa sanitarnego trafi do potrzebujących i chorych w całej Polsce.

Wideo

Zdjęcia (4)