W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wojsko Polskie spełnia najwyższe standardy

07.04.2019

- Żeby Wojsko Polskie było sprawne i spełniało najwyższe standardy, oprócz najnowszego sprzętu, musi być świetnie wyszkolone. Dziś mamy przykład szkolenia poza poligonem, które daje zdolności bojowe Wojsku Polskiemu. - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas spotkania z żołnierzami ćwiczącymi na Podlasiu.

ikona_siematycze1_(1)

W niedzielę, 7 kwietnia br. szef MON w Czartajewie k. Siemiatycz spotkał się z żołnierzami 12. Brygady Zmechanizowanej  oraz żołnierzami  innych jednostek Wojska Polskiego ćwiczącymi na Lubelszczyźnie i Podlasiu.

- Dziś mam sposobność obserwować ćwiczenia żołnierzy 12. Dywizji Zmechanizowanej przerzuconych na wschód Polski. To jest standard, który wprowadzamy. Tak będą wyglądały ćwiczenia Wojska Polskiego. Ten przerzut pokazał nam możliwości Wojska Polskiego, pokazał także różne sprawy, które należy rozwiązać, by Wojsko Polskie było w pełni zdolne do zapewnienia bezpieczeństwa Polsce i Polakom - powiedział szef MON.

Celem szkolenia poligonowego żołnierzy 12. Brygady Zmechanizowanej na wschodzie Polski jest sprawdzenie mobilności i gotowości bojowej we współpracy z lotnictwem oraz Wojskami Obrony Terytorialnej.

- Celem tego ćwiczenia jest doprowadzenie do tego, żeby Wojsko Polskie było mobilne, aby Wojsko Polskie odpowiadało najwyższym standardom. (...) Bardzo się cieszę z tego, co widziałem oraz z rozmowy, którą odbyłem zarówno z dowódcami, jak i żołnierzami. To jest dowód tego, że Wojsko Polskie spełnia najwyższe standardy - podkreślił szef MON.
 
Podczas wizyty szef MON zapoznał się z możliwościami działania: mobilnego stanowiska dowodzenia dywizji i brygady, elementów logistycznych zabezpieczających batalion oraz funkcjonowaniem wysuniętego punktu uzbrajania i tankowania śmigłowców.
 
Minister podziękował żołnierzom za ich zaangażowanie i profesjonalizm oraz motywację do dalszego podnoszenia swoich umiejętności - Bardzo dziękuję żołnierzom za te ćwiczenia. Uważam, że te ćwiczenia są niezwykle korzystne i budują zdolności bojowe Wojska Polskiego - powiedział minister Błaszczak.
 
Szef MON podkreślił, że ważna jest współpraca pomiędzy wojskami operacyjnymi, a Wojskami Obrony Terytorialnej.

Minister Błaszczak zwrócił również uwagę na potrzebę udoskonalenia systemu logistycznego w Wojsku Polskim. – Dzisiejsze ćwiczenia, które rozpoczęły się na początku marca, a dziś możemy jeszcze je obserwować, służą temu, żeby ten system logistyczny udoskonalić  - dodał minister. 

***
Ćwiczenia rozpoczęły się kilka tygodni temu od szybkiego przerzutu sprzętu i żołnierzy ze Szczecina na ścianę wschodnią. W tym rejonie wspólnie z innymi jednostkami m. in. 25 Brygadą Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego, 1 Brygadą Pancerną z Wesołej, 21 Brygadą Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa i 1 Brygadą Lotnictwa Wojsk Lądowych z Inowrocławia, żołnierze ze Szczecina współpracowali w zakresie realizacji procedur kryzysowych, zabezpieczenia wojsk, do wspólnych działań angażowali także lokalne instytucje i służby mundurowe z regionu. Po raz pierwszy wojska operacyjne współdziałają w bezpośredniej relacji z WOT w rejonach ich odpowiedzialności. Manewry polskich żołnierzy na wschodzie zostały także zsynchronizowane z ćwiczeniami wojsk amerykańskich stacjonujących na poligonie w Drawsku Pomorskim.

>>> GALERIA - Wojsko Polskie spełnia najwyższe standardy

Zdjęcia (7)