W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wojsko Polskie zorganizuje szpital w hali EXPO w Warszawie

24.10.2020

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podjął decyzję o tym, że Wojsko Polskie zorganizuje tymczasowy szpital wojskowy do walki z epidemią COVID-19 w Warszawskim Centrum EXPO XXI. Szpital zacznie funkcjonować 16 listopada. Będzie placówką modułową działającą w trybie care step-down, czyli przyjmującą pacjentów do kontynuacji leczenia szpitalnego. Zarówno wymagających intensywnej terapii, jak i tych do leczenia zachowawczego.

MON_logo.jpg

W pierwszym etapie funkcjonowania szpitala będzie 300 łóżek, w drugim kolejne 300. Maksymalnie obiekt pozwala na zorganizowanie nawet tysiąca łóżek. Szpital będzie zbudowany w sposób modułowy. To innowacyjna konstrukcja, umożliwiająca maksymalnie wydajne wykorzystanie kadry medycznej. Jeden moduł może pomieścić od 12 stanowisk intensywnej terapii, do nawet 30 do leczenia zachowawczego.

Szpital zapewni wysoką jakość procesu leczenia chorych na COVID-19 oraz zagwarantuje maksymalne bezpieczeństwo pacjentów oraz personelu medycznego. Leczenie w nim będzie równoznaczne z leczeniem w szpitalu stałym.

Szpital zostanie zorganizowany przez Wojskowy Instytut Medyczny. Personel zapewni kadra Wojska Polskiego. Dyrektorem medycznym i zarządzającym projektem zostanie kpt. dr n. med. Jacek Siewiera, który w czasie pierwszej fali epidemii dowodził misjami medycznymi we Włoszech i USA. W szpitalu zostaną wykorzystane doświadczenia i dobre rozwiązania z rejonów najbardziej dotkniętych koronawirusem.

Szpital będzie obsługiwał pacjentów z Warszawy i regionu. Nie będzie wykonywał funkcji segregacyjnej – pacjenci będą do niego kierowani z innych szpitali na podstawie tzw. kwalifikacji w skali SOFA (niewydolność narządów) oraz kryteriów przyjęć na oddziały intensywnej terapii.
 
***
Wojsko Polskie aktywnie angażuje się w pomoc społeczeństwu i wsparcie systemu opieki zdrowotnej. Aktualnie do zadań „antycovidowych” kierowanych jest codziennie ok. 2,5 tys. żołnierzy z 1 tys. jednostek sprzętu. 1,5 tys. z nich stanowią ochotnicy – terytorialsi z WOT.

Wojskowa służba zdrowia wspiera cywilne służby sanitarne i medyczne. Mamy 14 szpitali, 4 ośrodki medycyny prewencyjnej, 2 szpitale kontenerowe i kolejne 2 zaplanowane. Wojskowe placówki zapewnią ponad 1 tys. łóżek covidowych. Utrzymujemy 6 Lotniczych Zespołów Poszukiwawczo-Ratowniczych w stałej gotowości do wsparcia Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. 7 wojskowych laboratoriów wykonuje badania w kierunku obecności koronawirusa.

Docelowo wojskowe zespoły wymazowe – głównie powstające z żołnierzy WOT – przejmą niemal cały wysiłek zbierania wymazów na koronawirusa w Polsce. W ten sposób zluzowani zostaną wykwalifikowani medycy, zasilając tym samym krytycznie ważny personel w szpitalach. Od początku epidemii wojsko wykonało już ponad 220 tys. wymazów, z czego 30% w formule drive thru.

Żołnierze codziennie dowożą tysiące posiłków potrzebującym, organizują transporty medyczne oraz świadczą wielopoziomową pomoc w szpitalach i DPS-ach.
Od czerwca ponad 100 tys. żołnierzy przeszło szkolenia medyczne. W razie potrzeby są przygotowani do tego, żeby wspierać cywilną służbę zdrowia w opiece nad pacjentami zakażonymi koronawirusem.