W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wojsko przeprowadziło ponad 170 akcji dekontaminacyjnych

13.05.2020

Od początku epidemii żołnierze Wojska Polskiego przeprowadzili ponad 170 akcji, podczas których przeprowadzili dezynfekcję prawie 1000 pojazdów kołowych i samolotów oraz transportowanego nimi cargo. Dezynfekcję przeszło także około 1500 osób. Każdego dnia 1100 żołnierzy - z jednostek wojsk chemicznych oraz ci, którzy przeszli odpowiednie szkolenia – jest w gotowości do prowadzenia dezynfekcji i dekontaminacji na terenie całego kraju.

Wojska chemiczne odkażają pojazdy. Widoczni żołnierze w kombinezonach, którzy dokonują odkażania samochodów. W tyle parking i budynki.

Oprócz żołnierzy z 4 Pułku Chemicznego z Brodnicy i 5 Pułku Chemicznego z Tarnowskich Gór oraz 6 Batalionu Chemicznego Sił Powietrznych dezynfekcję prowadzą żołnierze z innych jednostek liniowych, w tym  m. in. żołnierze 18 Dywizji Zmechanizowanej, 43 batalionu saperów  z 3 Flotylli Okrętów oraz żołnierze Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń. W gotowości do prowadzenia takich działań są także wydzielone zespoły w jednostkach  Dowództwa Garnizonu Warszawa oraz Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Od początku epidemii dodatkowe szkolenia w jednostkach podległych Dowództwu Generalnemu RSZ przeszło ponad 950 żołnierzy. W pozostałych jednostkach szkolenia takie jeszcze są prowadzone.

Obecnie, wśród priorytetowych zadań są profilaktyczne dezynfekcje pojazdów wojskowych oraz żołnierzy wchodzących w skład Grup Pobierania Wymazów. W ostatnich dniach Wojsko Polskie zwiększyło liczbę  grup do prowadzenia wymazów oraz liczbę mobilnych punktów Test&GO. Od początku epidemii do 10 maja  żołnierze Wojska Polskiego pobrali ponad 25 tys. próbek do badań na obecność koronawirusa i dostarczyli je do laboratoriów.

Cały czas akcje dezynfekcyjne prowadzone są w szpitalach, placówkach opiekuńczo – leczniczych, domach pomocy społecznej, przychodniach rehabilitacyjnych i szkołach. Prowadzone były dezynfekcje przestrzeni publicznych, w tym skwerów i przystanków autobusowych. W ostatnich tygodniach żołnierze zdezynfekowali m. in. samoloty wracające z rejonów misji z Estonii i Afganistanu. Zespoły chemiczne odkażają sprzęt wojskowy, pomieszczenia w jednostkach oraz prowadzą dezynfekcję personelu wojskowego. Jedną z pierwszych przeprowadzonych akcji było odkażanie związane z przylotem 2 lutego br. do kraju Polaków z Wuhan. Wojsko przeprowadziło  dezynfekcję m. in. bagaży,  a także samolotów.