W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wojsko służy niepodległej w Polsce i za granicą

19.12.2018

– Będziecie spędzać te święta poza domem rodzinnym. Tym większe słowa szacunku i podziękowania dla Was za pełnioną służbę. Przyjmijcie najserdeczniejsze życzenia, błogosławionych świąt Narodzenia Pańskiego i szczęśliwego Nowego Roku – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas wigilijnego spotkania z żołnierzami w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Rumunii.

Rumunia MMB

W środę prezydent Andrzej Duda i minister Mariusz Błaszczak odwiedzili polskich żołnierzy służących na misji w Krajowej (Rumunia). 

– Służycie niepodległej w Polsce i służycie na  misji. Wszędzie tam, gdzie jesteście udowadniacie, że Wojsko Polskie jest profesjonalne, jest zaangażowane i jest dobrze przygotowane do tego, żeby bronić naszej Ojczyzny, żeby bronić wspólnoty państw, dla których ważna jest niepodległość i wolność – mówił minister dziękując żołnierzom za służbę.
Składając życzenia, szczególne słowa podziękowania minister Błaszczak skierował do rodzin żołnierzy.  – Dziękuję Waszym najbliższym za wsparcie, którego udzielają Wam na co dzień w tej trudnej i pełniej poświecenia służbie.

Przed wigilią szef MON wręczył żołnierzom medale „Za zasługi dla Obronności Kraju”.


- Zadaniem żołnierzy Wojska Polskiego jest obrona naszej Ojczyzny. Wy wypełniacie to zadanie tu na przyjaznej ziemi rumuńskiej. Wypełniacie zadanie, które wynika z naszej aktywności  w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Razem stanowimy wspólnotę, która jest gwarancją naszej wolności, naszego bezpieczeństwa i naszej niepodległości. (…) Dziękuję Wam za codzienną służbę, za Wasze zaangażowanie i profesjonalizm. Dziękuję za to, że umiłowaliście naszą Ojczyznę, za to, że stanowicie oręż, który odstrasza ewentualnego przeciwnika, za to, że tak wspaniale potraficie współpracować z sojuszniczymi wojskami w ramach NATO – dodał minister.


Szef MON wziął dziś także udział w odprawie z kadrą dowódczą Polskiego Kontyngentu Wojskowego oraz 26 Batalionu Piechoty z Rumunii.


***
Podczas wizyty w Krajowej, prezydent Andrzej Duda złożył wieniec w miejscu internowania w 1939 r. prezydenta Ignacego Mościckiego i naczelnego wodza, marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego. Prezydentowi towarzyszył minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Polska delegacja złożyła także kwiaty na cmentarzu, na którym znajdują się groby Polaków – żołnierzy, dziennikarzy, urzędników - uchodźców z czasu II wojny światowej.


 ***

PKW Rumunia wchodzi w skład wielonarodowej brygady stacjonującej w rumuńskiej Krajowej w ramach wzmocnionej sojuszniczej obecności na wschodniej flance NATO. Została ona ustanowiona na warszawskim szczycie NATO w 2016 r. Sojusznicy uzgodnili wówczas wydzielenie sił stacjonujących w ramach wysuniętej wzmocnionej obecności (enhanced forward presence, eFP) na północno-wschodniej flance NATO i dopasowanej wzmocnionej obecności (tailored forward presence - tFP) na południowo wschodnich obrzeżach terytorium państw członkowskich.

Polska wydzieliła do wielonarodowej brygady tFP w Rumunii i Bułgarii kontyngent liczący ok. 230 żołnierzy z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza, uzbrojonych w transportery opancerzone Rosomak, granatniki i lekkie moździerze. Głównym zadaniem PKW jest wspólne szkolenie pod auspicjami Wielonarodowej Dywizji Południowy Wschód

Zdjęcia (9)