W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wojskowa służba zdrowia jest gotowa, żeby nieść pomoc potrzebującym

28.02.2020

- Odprawa dotyczyła przygotowania wojskowej służby medycznej, w sytuacji, w której będzie niezbędne udzielenie wsparcia cywilnej służbie zdrowia. Odprawa dotyczyła także informacji związanych z obecnością polskich żołnierzy w kontyngentach poza granicami kraju i przygotowaniom związanym z ćwiczeniami Defender 2020, a więc ćwiczeniami największymi, jeżeli chodzi o skalę w ciągu ostatnich 25 lat – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w piątek w Warszawie.

slider.jpg

28 lutego, w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej, odbyła się odprawa szefa MON z dyrektorami szpitali wojskowych oraz przedstawicielami wojskowych placówek higieny i epidemiologii.

- W Polsce nie stwierdzono obecności koronawirua, ale Wojsko Polskie jest przygotowane do tego, żeby zareagować, gdyby do tego doszło. (…) Jesteśmy przygotowani do tego, żeby przede wszystkim wspierać cywilną służbę zdrowia. Wsparcie polega na transporcie. Karetki wojskowe oraz wojskowy transport lotniczy są do dyspozycji, jeśli byłaby taka potrzeba – poinformował szef MON.

Minister przypomniał, że przed miesiącem Wojsko Polskie udzieliło po raz pierwszy wsparcia, organizując transport obywateli Polski z Chin do kraju, a następnie zapewniając opiekę medyczną we wrocławskim szpitalu.

- Mamy przećwiczone procedury. Miesiąc temu transportem wojskowym zostali przetransportowani do kraju obywatele Polscy - najpierw z Chin do Francji, a następnie z Francji do Polski. Odbyli kwarantannę w szpitalu wojskowym we Wrocławiu. Nie stwierdzono, aby ktoś był nosicielem wirusa, ale procedury przede wszystkim związane z reakcją w takiej sytuacji zostały przećwiczone – powiedział minister.

Szef MON poinformował także, że nie ma żadnych niepokojących informacji, jeśli chodzi o polskich żołnierzy, którzy przebywają na misjach. - Nie stwierdziliśmy żadnego przypadku, który uzasadniałby potrzebę kwarantanny. Nasi żołnierze są bezpieczni – mówił minister.

W związku z rozpoczynającym się ćwiczeniem Defender Europe 20 szef MON poinformował, że przedstawiciele Wojska Polskiego są w stałym kontakcie z dowództwem Amerykańskim i NATO. 

- Wszyscy żołnierze, którzy przyjadą na ćwiczenia przeszli odpowiednie procedury związane z zagrożeniem koronawiruem. W tej chwili nie identyfikujemy żadnych zagrożeń związanych z ćwiczeniami. (…) Procedury zostały wdrożone już na terenie Niemiec, bo większość żołnierzy amerykańskich, którzy będą służyli w Polsce zostanie przetransportowana z Niemiec – powiedział minister.

Szef MON podziękował żołnierzom za dotychczasowe działania – za sprawną organizację dwóch ewakuacji medycznych i opiekę nad pacjentami, którzy przebywali w wojskowym szpitalu we Wrocławiu. 

- Wojskowa służba zdrowia jest skoncentrowana przede wszystkim na Wojsku Polskim i oczywiście jest gotowa, żeby wspierać cywilną służbę zdrowia w sytuacji zagrożenia. Wojskowa służba zdrowia, jest także gotowa, żeby – jeśli zajdzie taka potrzeba - nieść pomoc wszystkim, którzy tej pomocy potrzebują. Nikt nie może być pozostawiony bez pomocy – dodał szef MON.

>>> GALERIA - Odprawa szefa MON z komendantami wojskowych szpitali

Wideo

Zdjęcia (4)