W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wojskowe Wyzwanie

Ponad 700 osób uczestniczyło w zajęciach zorganizowanych w wybranych jednostkach wojskowych pod wspólnym hasłem „Wojskowe Wyzwanie”. Była to kolejna odsłona kampanii informacyjno-promocyjnej „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, którą 14 października 2018 r. zainaugurował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

wojskowe wyzwanie v2

Dotychczas odbyły się cztery edycje, w ramach których po Polsce poruszały się mobilne zespoły rekrutacyjno-promocyjne, zorganizowano stoiska stacjonarne w centrach handlowych, a żołnierze zachęcali do służby wojskowej także w czasie ferii zimowych i letnich wakacji.

W odróżnieniu od dotychczasowych działań poza obiektami wojskowymi, tym razem zainteresowani służbą wojskową zostali zaproszeni do jednostek wojskowych. Zajęcia prowadzone pod hasłem „Wojskowe Wyzwanie” w wakacje  zorganizowało 17 jednostek: 1 Brygada Pancerna (Warszawa), 10 Brygada Logistyczna (Opole), Centrum Szkolenia Sił Powietrznych (Koszalin), Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych (dwukrotnie – w Kielcach i Ostrowcu Świętokrzyskim), 9 Pułk Rozpoznawczy (Lidzbark Warmiński), Centralny Poligon Sił Powietrznych (Ustka), 6 Brygada Powietrznodesantowa (Kraków), 25 Brygada Kawalerii Powietrznej (Tomaszów Mazowiecki), Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych (Poznań), 17 Brygada Zmechanizowana (Wędrzyn), 21 Brygada Strzelców Podhalańskich (Nisko), 18 Pułk Rozpoznawczy (Białystok), Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia (Toruń), 15 Brygada Zmechanizowana (Giżycko), 7 Brygada Obrony Wybrzeża (Lębork), 1 Pułk Saperów (Brzeg), 2 Pułk Rozpoznawczy (Hrubieszów).

Wszystkie zajęcia odbywały się w soboty, począwszy od 13 lipca, aż do 24 sierpnia i udział w nich był dobrowolny. Na zainteresowanych czekało od kilku do kilkunastu konkurencji sprawnościowych, w tym biegi na różnych dystansach, zajęcia z topografii, nauka musztry i rzucania granatem ćwiczebnym; poznawano zasady budowy broni i uczono się zasad celowania. Każda jednostka przygotowała również takie konkurencje, które odzwierciedlają jej specyfikę. W batalionie saperów w Nisku była to ścieżka saperska, w 2 Pułku Rozpoznawczym i 6 Brygadzie Powietrznodesantowej zorganizowano naziemne szkolenie skoczka spadochronowego, a w 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej atrakcją były zajęcia z Krav Magi. Równie chętnie uczestnicy zajęć poznawali tajniki udzielania pierwszej pomocy, jak i zapoznawali się z urządzeniami szkolno-treningowymi. Szczególnie duże zainteresowanie wzbudzała możliwość poznania sprzętu wojskowego, zarówno czołgów Leopard, kołowych transporterów opancerzonych Rosomak, ale także quadów, motocykli i wyposażenia indywidualnego.

Prawdziwe oblężenie przeżywały też punkty informacyjne przygotowane wspólnie przez wojskowe komendy uzupełnień i Wojska Obrony Terytorialnej. Ponieważ w zajęciach uczestniczyły osoby zainteresowane różnymi formami służby wojskowej dlatego też wachlarz pytań był szeroki. Wymogiem niezbędnym, jaki należało spełnić, by móc uczestniczyć w zajęciach, było ukończenie 18 lat i nie przekroczenie wielu 50 lat oraz dobry stan zdrowia umożliwiający wstąpienie w szeregi wojska. Co istotne na ponad 700 osób, które wzięły udział w zajęciach prawie 40 procent stanowiły panie.

{"register":{"columns":[]}}