W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wojskowi dyplomaci po raz kolejny w WOT

14.03.2018

pobierz pdf drukuj zmniejsz czcionkę rozmiar pierwotny powiększ czcionkę Już po raz trzeci od czasu sformowania Wojsk Obrony Terytorialnej wojskowi dyplomaci z blisko 30 krajów odwiedzili Terytorialsów.

wot_zolnierze1

Spotkanie było platformą wymiany doświadczeń oraz kolejnym etapem przygotowań do ważnej inicjatywy międzynarodowej, w której WOT będzie miał wiodącą rolę.

Spotkanie miało miejsce 13 marca br., była to już trzecia wizyta przedstawicieli Wojskowego Korpusu Dyplomatycznego w WOT od czasu powstania piątego rodzaju sił zbrojnych. Pierwsze spotkanie odbyło się w kwietniu 2017 roku w dowództwie WOT, a drugie w listopadzie tego samego roku w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, gdzie attaché mogli obserwować szkolenie żołnierzy WOT. W dzisiejszym spotkaniu udział wzięło blisko trzydziestu attache obrony akredytowanych w Polsce. 

Celem wizyty było zapoznanie gości z aktualnym stanem procesu formowania WOT i szkolenia ochotników oraz budowanie świadomości czym jest WOT wśród przedstawicieli innych rodzajów sił zbrojnych w Europie i na świecie, a nie tylko wśród przedstawicieli formacji OT.

Spotkania takie są platformą wymiany doświadczeń, a to dzisiejsze miało jeszcze jeden istotny cel: było ważnym etapem przygotowań projektu Europejskiej Inicjatywy Współpracy Regionalnej Obrony Terytorialnej (European Territorial Defence Regional Co-operation Initiative). Pomysłodawcą inicjatywy i liderem jest dowództwo WOT, w jej ramach jeszcze w tym roku, we wrześniu na terenie naszego kraju odbędzie się spotkanie dowódców formacji obrony terytorialnej, w którym planowany jest udział przedstawicieli 12 państw. 

Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej prowadzi aktywną współpracę międzynarodową, której celem jest wymiana informacji i doświadczeń z formacjami obrony terytorialnej innych państw. Zakres tej współpracy obejmuje przede wszystkim taką tematykę jak: rekrutację, szkolenia na odległość, elementy zarządzania kryzysowego. Priorytetowymi kierunkami współpracy zagranicznej dla dowództwa WOT są USA, państwa bałtyckie i skandynawskie oraz nasi sąsiedzi, Wielka Brytania, Węgry  i Izrael.

Proces budowy piątego rodzaju sił zbrojnych przebiega w sposób planowy, zgodnie z koncepcją zatwierdzoną 25 kwietnia 2016 r. Na dzień 13 marca br. w strukturach WOT pełni służbę blisko 8 500 żołnierzy, z czego 18% stanowią żołnierze zawodowi, docelowo będzie to nie więcej niż 10% formacji.

Obecnie szkolenie ochotników prowadzi sześć brygad obrony terytorialnej sformowanych w pierwszym i drugim etapie budowy formacji. Ambicją dowództwa WOT jest, aby do końca br. rozpocząć szkolenie w kolejnych siedmiu brygadach, których budowa ruszyła w styczniu br. W 2018 roku dowództwo WOT planuje przeszkolić ponad 17 tys. żołnierzy, przy czym zakłada się, że zasadniczym miejscem szkolenia będą stałe rejony odpowiedzialności poszczególnych kompanii lekkiej piechoty.

ppłk Marek PIETRZAK
Rzecznik Prasowy
Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej