W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

WOT w 2019 dostanie więcej, a nie mniej pieniędzy

24.08.2018

Wydatki na Wojska Obrony Terytorialnej w przyszłym roku będą wyższe niż w obecnym. W przyjętym projekcie budżetu, w sferze środków na obronność, wydatki zaplanowane w rozdziale 75206 Wojska Obrony Terytorialnej wynoszą wprawdzie w 2019 r. 483,5 mln zł (w 2018 r. było to 568 mln zł), jednak należy mieć na uwadze, że w 2019 r. dodatkowo zaplanowano ok. 120 mln zł na rzecz WOT w rozdziale 75220. Oznacza to, że Wojska Obrony Terytorialnej otrzymają co najmniej 35,5 miliona zł więcej.

logo_monns

Powyższe nakłady nie obejmują wydatków przeznaczonych dla WOT, które ujęto w centralnych planach rzeczowych (zakupy sprzętu, inwestycje budowlane), opracowywanych przez SG WP (plan modernizacji technicznej, plan inwestycji budowlanych).

Nie ma więc mowy o jakichkolwiek cięciach budżetu WOT. Minister Mariusz Błaszczak, szef resortu obrony narodowej niejednokrotnie podkreślał, że Wojska Obrony Terytorialnej mają ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa Polski, są integralną częścią Sił Zbrojnych RP i doskonałym uzupełnieniem wojsk operacyjnych.