W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Współdziałanie wojsk lądowych i obrony terytorialnej

30.05.2018

– Polska jest bezpieczna, kiedy czuwacie nad bezpieczeństwem naszej Ojczyzny. To jest pierwsza wizyta na poligonie, na którym ćwiczą wspólnie wojska operacyjne i obrony terytorialnej i jesteśmy pod wrażeniem tych ćwiczeń. Wierzę, że wszędzie tak będzie. Dziękuję za zaangażowanie, służbę i ofiarność, którą było widać – powiedział minister Mariusz Błaszczak do żołnierzy 21. Brygady Strzelców Podhalańskich oraz 3. Brygady Obrony Terytorialnej po zakończonych wspólnych ćwiczeniach.

300518_MMB_WOT_WL_WKrol_01

30 maja 2018 roku Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej wspólnie z prezydentem Andrzejem Dudą złożył wizytę w ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie, gdzie obserwował pokaz współdziałania pododdziałów 21. Brygady  Strzelców Podhalańskich oraz 3. Brygady Obrony Terytorialnej.

 

Podczas ćwiczeń na pasie taktycznym poligonu plutony wojsk operacyjnych i obrony terytorialnej prowadziły działania w obronie, w tym z zastosowaniem dronów.

– Chciałbym podkreślić dzisiaj ten element, który mi i panu ministrowi rzucił się w oczy, a mianowicie niezwykle wysokie morale zarówno żołnierzy brygady obrony terytorialnej, jak i brygady strzelców podhalańskich. To są ludzie niezwykle oddani służbie, Ojczyźnie o wysokiej wartości i cieszy mnie, ze mamy takich żołnierzy. Mam nadzieję, że młodzi ludzie będą się zgłaszali do WOT i budowali ten nowy element naszych sił zbrojnych. Jak widać ćwiczenia były bardzo udane i gratuluję dowódcom – do ćwiczących żołnierzy zwrócił się zwierzchnik Sił Zbrojnych RP prezydent Andrzej Duda.

– Dzisiaj pierwszy raz zorganizowaliśmy zajęcia na poziomie taktycznym, wymiany doświadczeń, współdziałania plutonu zmechanizowanego 21.BSP oraz plutonem lekkiej piechoty 3.BOT  – zaznaczył dowódca 21.BSP gen. bryg. Ryszard Pietras.

Po rocznym szkoleniu żołnierzy OT, zaprezentowano wspólne szkolenie.  Wsparcia wojskom operacyjnym udzieliły wojska obrony terytorialnej. Terytorialsi mogli prowadzić działania „lekkie” na tyłach 21.BSP. Korzystając z dronów żołnierze OT dokonywali rozpoznania podejrzanych grup dywersyjnych i informowali wojska operacyjne, jak i okoliczną ludność o fakcie, że w rejonie operuje przeciwnik. Tym samym Terytorialsi wypełniają swoje motto: Zawsze gotowi – Zawsze blisko.

Podczas wizyty w Nowej Dębie zwierzchnik Sił Zbrojnych RP oraz minister obrony narodowej spotkali się z ćwiczącymi żołnierzami, a także z młodzieżą z klas mundurowych, która w ramach współpracy z wojskiem brała udział w szkoleniu na poligonie. Uczniowie uczyli się między innymi ewakuacji rannych, obsługi i obchodzenia się z bronią, a także strzelania z karabinu na celność na symulatorze Cyklop.

***
21 Brygada Strzelców Podhalańskich

Brygada składa się z 10 jednostek w których słuzy ok. 4000 żołnierzy. Dowództwo 21 BSP, 1 batalion strzelców podhalańskich, 21 batalion dowodzenia, 21batalion logistyczny stacjonują w Rzeszowie. 14 dywizjon artylerii samobieżnej, 21 dywizjon artylerii przeciwlotniczej w Jaroslawiu, 1 batalion czołgów w Żurawicy, 5 batalion strzelców podhalańskich w Przemyślu, 22 batalion piechoty górskiej w Kłodzku oraz 16 batalion saperów w Nisku.

21 BSP, jako lekki związek taktyczny, jest przeznaczona do działań bojowych, głównie w terenie górskim. Jednym z głównych zadań jakie wykonuje brygada jest przygotowanie i udział w misjach pokojowych humanitarnych i stabilizacyjnych. Od początku jej powstania jej żołnierze pełnili służbę w misjach w Syrii, Libanie i Bośni. Doświadczenie to zaowocowało wyznaczeniem brygady w 1999 roku do sformowania Polskiej Jednostki Wojskowej w składzie sił AFOR w strukturze NATO, która wykonywała zadania misji humanitarnej w Albanii. Od sierpnia 2000 roku Polsko-Ukraiński Batalion Sił Pokojowych rotacyjnie pełni misję pokojową w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR w Kosowie. Żołnierze w podhalańskich mundurach byli również dwukrotnie uczestnikami operacji „Iracka Wolność” w ramach misji stabilizacyjno-szkoleniowej w Republice Iraku (V i IX zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego), a w okresie od września 2009 roku do maja 2010 roku pełnili służbę w ramach VI zmiany PKW ISAF w Afganistanie. W 2012 roku 1 batalion strzelców podhalańskich z Rzeszowa wystawił Taktyczne Zgrupowanie Bojowe "Charlie" w ramach XIII zmiany PKW Afganistan. W kilkunastoletnim okresie swojego funkcjonowania brygada wielokrotnie była wyróżniana.

Podhalańczycy 21 BSP czterokrotnie zostali wyróżnieni Znakiem Honorowym "Przodujący Oddział WP" przez Ministra Obrony Narodowej. W maju 2013r Brygada obchodziła XX lat swojego istnienia.
Dowódcą 21 Brygady Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. Mieczysława Ludwika Boruty–Spiechowicza jest gen. bryg. Ryszard Pietras.

3.Brygada Obrony Terytorialnej

3.BOT im. płk. Łukasza Cieplińskiego to związek taktyczny Wojsk Obrony Terytorialnej Wojska Polskiego. Brygada został sformowana w 2016 roku.

Dowództwo brygady mieści się w Rzeszowie. W skład brygady wchodzi 5 batalionów oraz 4 kompanie:
31 batalion lekkiej piechoty w Rzeszowie, 32 batalion lekkiej piechoty w Nisku, 33 batalion lekkiej piechoty w Dębicy, 34 batalion lekkiej piechoty w Jarosławiu i 35 batalion lekkiej piechoty w Sanoku.

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych.

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Do głównych zadań w czasie pokoju będzie należało m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutkom klęsk żywiołowych. W czasie wojny WOT będzie wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}