W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wspólne działania na rzecz wzmacniania zdolności w obszarze Cyber Defence

28.10.2019

- Tegoroczna konferencja ma szczególny charakter, gdyż przypada w roku, w którym obchodzimy 20. rocznicę przystąpienia Polski do NATO. Efektywność działań NATO zależy od posiadanych zdolności w wielu obszarach. Do szczególnie istotnych należą m.in. obszary Cyber Defence, zwłaszcza w kontekście uznania na Szczycie NATO w Warszawie w 2016 roku, cyberprzestrzeni, jako domeny działań operacyjnych - powiedział Tomasz Zdzikot, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej podczas konferencji „Dzień polskiego przemysłu obronnego z obszaru IT”.

Polish_defence_IT_Day

W poniedziałek, 28 października w Warszawie odbyła się II edycja konferencji Polish Defence IT Industry Day, której organizatorem było Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni (NCBC) oraz MON. W debacie brali udział eksperci z NCIA  - Agencji NATO ds. Łączności i Informatyki. Wydarzenie było okazją do pogłębienia wiedzy na temat inicjatyw i planowanych projektów Agencji, a także  zamówień, prowadzenia przetargów i realizacji kontraktów.
 
W trakcie konferencji odbyło się bilateralne spotkanie wiceministra Tomasza Zdzikota z Kevinem J. Scheidem, Dyrektorem Generalnym Agencji NATO ds. Łączności i Informatyki (NCIA – NATO Communications & Information Agency).
 
Mówiąc o zdolnościach NATO w obszarze Cyber Defence wiceminister Tomasz Zdzikot podkreślił, że głównym dostawcą zdolności w obszarze Cyber Defence w ramach NATO jest właśnie NCIA – Agencja, która realizuje projekty i świadczy usługi w obszarach Cyber Defence oraz C4ISR.
 
Wiceminister w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na dotychczasową działalność Agencji, która rozwija współpracę z ośrodkami akademickimi i naukowo-badawczymi krajów NATO.

- Spektrum obszarów potencjalnej współpracy jest szerokie, obejmuje zarówno projekty ukierunkowane na wdrożenie zaawansowanych technologii z zakresu IT czy konkretnie cyberbezpieczeństwa, jak i projekty obejmujące inwestycje infrastrukturalne czy usługi doradcze – podkreślał wiceminister. Mówiąc o współpracy wiceminister zaznaczył, że Polska uczestniczy w kilku programach prowadzonych przez Agencję - m. in. w Air Command and Control czy Ballistic Missile Defence. - Dotychczasowa współpraca z NCIA układa się bardzo dobrze, mamy pozytywne relacje, za co dziękuję Dyrektorowi Generalnemu Agencji. Mamy także obiecujące perspektywy na kolejne lata – powiedział wiceminister.
 
Podczas konferencji omówiono również zasady funkcjonowania Agencji NATO ds. Łączności i Informatyki, a także proces udziału polskich przedsiębiorców w procesie udzielania zamówień publicznych przez NATO.

{"register":{"columns":[]}}