W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wspólnie bądźmy dumni z Wojska Polskiego!

28.04.2019

- Serdecznie zapraszam wszystkich na Wisłostradę, 3 maja od godziny 14.00. Zapraszam, żebyśmy mogli podziwiać wyszkolenie żołnierzy Wojska Polskiego i wojsk państw sojuszniczych. Wspólnie bądźmy dumni z Wojska Polskiego! – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Wspólnie bądźmy dumni z Wojska Polskiego!

W niedzielę szef MON obserwował ostatnie przygotowania i próbę generalną do wielkiej defilady Silni w sojuszach, która 3 maja br. odbędzie się na Wisłostradzie w Warszawie. Jak podkreślił minister Błaszczak defilada będzie okazją do wspólnego świętowania 20. rocznicy przystąpienia Polski do NATO i 15. rocznicy członkostwa Polski w Unii Europejskiej. - Rok 2019 jest rokiem szczególnym. 20 lat temu Polska przystąpiła do NATO, 15 lat temu przystąpiła Polska do Unii Europejskiej. Chcieliśmy uczcić te dwa niezwykle istotne wydarzenia. Zarówno członkostwo polskie w NATO, jak i w Unii Europejskiej stanowią filary polskiego bezpieczeństwa. Członkostwo w obu tych sojuszach jest dla nas niezwykle istotne, stąd nazwa defilady Silni w sojuszach – powiedział minister.  

Szef MON przypomniał, że w tym roku po raz pierwszy oprócz żołnierzy w defiladzie udział wezmą funkcjonariusze polskiej Policji, Straży Granicznej, Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Straży Ochrony Kolei, Lasów Państwowych, ale także Krajowej Administracji Skarbowej, Służby Więziennej. - Oprócz Wojska Polskiego, będą także wojska sojusznicze - będą wojska amerykańskie, brytyjskie,  rumuńskie i chorwackie. Będą również przedstawiciele organizacji proobronnych, uczniowie klas mundurowych, poczty sztandarowe – mówił minister Błaszczak.

W defiladzie lądowej przejedzie ponad 200 pojazdów. Najnowszy sprzęt zaprezentuje Wojsko Polskie, Policja, Państwowa Straż Pożarna. Wśród pojazdów, które zobaczymy na Wisłostradzie pojawią się m. in.: kołowe transportery opancerzone Rosomak, wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta, samobieżne armatohaubice Krab i Dana, moździerze samobieżne Rak, najnowsze wozy Państwowej Straży Pożarnej oraz Policji i Straży Granicznej. Będą także pojazdy sojuszniczych armii. Nad głowami gości przeleci 80 statków powietrznych

Zapraszamy do wspólnego świętowania. Wstęp wolny!

>>> GALERIA - Wspólnie bądźmy dumni z Wojska Polskiego!

Zdjęcia (10)