W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wspólnie dbamy o bezpieczeństwo państw Sojuszu

04.04.2019

Wzmocnienie bezpieczeństwa na flance wschodniej oraz misja Baltic Air Policing to główne tematy rozmowy Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej z ministrem João T. G. Cravinho.

20190404_MMB_MoD_Portugalia_01

W czwartek, na zaproszenie szefa MON z wizytą w Warszawie przebywał minister obrony Portugali.

Polska i Portugalia zaangażowane są obecnie w misję Air Policing. Od stycznia do końca kwietnia 2019 r.  Polska realizuje ósmy dyżur w misji Baltic Air Policing. 4 samoloty F-16 stacjonują w bazie Szawle na Litwie.  W ramach wzmocnienia  misji Baltic Air Policing od 1 marca  do 30 kwietnia w bazie w Malborku są obecni piloci sił powietrznych Portugalii.

W trakcie rozmowy minister Mariusz Błaszczak podziękował stronie portugalskiej za zaangażowanie w misję Air Policing oraz podejmowanie działań, których celem jest wzmacnianie współpracy dwustronnej oraz tej w ramach NATO i UE. Szef MON zaznaczył, że wspólne wysiłki podejmowane na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa są gwarancją skutecznej obrony przed ewentualnymi zagrożeniami.

***

Misja Air Policing w ramach wojskowego nadzoru przestrzeni powietrznej Państw Bałtyckich jest prowadzona w oparciu o rotacyjny system dyżurów pełnionych przez kolejne państwa sojusznicze od 2004 roku. W ramach 49 rotacji misję tę realizuje Polski Kontyngent Wojskowy ORLIK 8. Kontynent operuje z bazy lotniczej w Szawlach (Šiauliai) na Litwie. W misji biorą udział 4 samoloty F-16 (31. Baza Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny) wraz z obsługą techniczną i personelem zabezpieczającym. Dowódcą polskiej 8 zmiany PKW jest ppłk pil. Adam Kalinowski.

>>> GALERIA - Wspólnie dbamy o bezpieczeństwo państw Sojuszu

Zdjęcia (5)