W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wspólnie dla bezpieczeństwa wolnych narodów

13.02.2019

– Polska jest zdeterminowana, żeby być ważnym elementem potencjału obronnego NATO – powiedział Marek Łapiński, wiceszef obrony narodowej podczas spotkania z żołnierzami batalionowej grupy bojowej stacjonującej w Polsce. W spotkaniu uczestniczył także Mike Pompeo, sekretarz stanu USA oraz Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych.

wizyta sekretarza stanu USA w Bemowie Piskim

– Jestem przekonany, że wspólnie z naszymi sojusznikami znajdujemy się na najlepszej drodze, żeby zwiększyć nasz potencjał gospodarczy, polityczny i społeczny, który przełoży się na tworzenie bezpiecznej i stabilnej sytuacji międzynarodowej – podkreślił podczas wizyty Marek Łapiński. Jak dodał, aby to osiągnąć Polska stawia przed sobą – ambitne cele modernizacyjne sił zbrojnych. Wymienił, że Polska ostatnio nabyła sprzęt od amerykańskich sojuszników: system rakietowy Patriot, śmigłowce Blackhawk, a obecnie system rakietowy HIMARS.

Jak zaznaczył wiceminister Polska docenia wysiłki sojuszników, którzy razem z polskimi żołnierzami ćwiczą, zwiększając tym samym swoje umiejętności bojowe oraz zdolności całego NATO.

– Sojusz NATO ma niezbędną rolę w celu obrony wolnych narodów Europy. Nasi przyjaciele z Chorwacji, Polski i Rumunii doceniają wolność szczególnie, są bardzo młodymi członkami rodziny wolności. Jestem bardzo dumny, że możemy ich zaliczyć do naszej wspólnej demokratycznej rodziny – mówił z kolei  Michel Pompeo.

Sekretarz stanu USA zwrócił również uwagę, że Polska jako jeden z nielicznych państw NATO przeznacza 2% PKB na obronność.

***

Batalionowa Grupa Bojowa rozmieszczona w Polsce jest jedną z czterech wielonarodowych batalionowych grup bojowych NATO. Powstała w ramach Wzmocnionej Wysuniętej Obecności, czyli eFP (ang. enhanced Forward Presence). Utworzenie eFP było jednym z najważniejszych osiągnięć szczytu NATO, który odbył się w Warszawie w 2016 roku.

W ramach wsparcia przez USA bezpieczeństwa europejskiego i zapewnienia elementu odstraszania, każda grupa zadaniowa składa się z kilkuset żołnierzy stacjonujących na terenie poszczególnych krajów i tworzących grupę bojową wielkości batalionu, wzmocnioną przez wielonarodowy personel z państw sojuszniczych. Państwem ramowym eFP w Polsce są Stany Zjednoczone, a państwami kontrybuującymi - Wielka Brytania, Rumunia i Chorwacja.

Trzon „polskiej” wielonarodowej batalionowej grupy bojowej eFP stanowi amerykański kontyngent. Grupę dopełniają żołnierze z Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji. Na co dzień „polska” grupa eFP współdziała z 15 Giżycką Brygadą Zmechanizowaną, a jej działania, podobnie jak w przypadku pozostałych batalionowych grup bojowych eFP, są koordynowane przez Wielonarodową Dywizję Północny-Wschód formowaną w Elblągu.

Zdjęcia (17)

{"register":{"columns":[]}}