W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wspólnie pokazujemy naszą solidarność

05.04.2019

– Dziś rozmawialiśmy na temat wyzwań, jakie stoją przed naszymi krajami. Wszyscy jesteśmy zgodni co do tego, że współpraca, wspólne działanie to źródło naszego wspólnego sukcesu – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas drugiego dnia spotkania ministrów obrony państw Grupy B9.

b9

W piątek, 5 kwietnia w Ośrodku Reprezentacyjnym MON Helenów szef MON przewodniczył obradom ministrów obrony w formacie Bukaresztańskiej Dziewiątki (B9). Obrady szefów resortów obrony dotyczyły między innymi możliwości wniesienia wspólnego wkładu w poprawę odstraszania i zdolności obronnych Sojuszu Północnoatlantyckiego, współpracy pomiędzy NATO, a Unią Europejską, wspólnych ćwiczeń wojskowych oraz cyberbezpieczeństwa.

Drugi dzień obrad rozpoczął się od bilateralnego spotkania ministra Błaszczaka z ministrem obrony Rumunii Gabrielem Leș.

W tym kontekście szczególną wagę przywiązujemy do wspólnych ćwiczeń. Wojsko Polskie jest aktywne jeśli chodzi o eFP i tFP, a więc te dwa programy natowskie. Jesteśmy w Krajowej, jesteśmy na Łotwie. Oczywiście nasze wojsko ćwiczy w ramach programu eFP w Polsce. Jesteśmy zgodni co do tego, że wspólne ćwiczenia wzmacniają nasze zdolności obronne – powiedział minister Mariusz Błaszczak podczas konferencji prasowej ministrów obrony Polski i Rumunii.

 

- Mieliśmy z Panem ministrem spotkanie dwustronne, na którym mówiliśmy na temat współpracy, która jest zwieńczona sukcesem obu państw, jak również podkreślaliśmy wagę sojuszu i naszych państw w sojuszu w naszym regionie, co pozwala na zabezpieczenie bezpieczeństwa flanki wschodniej, jak również na rozwój mechanizmów odstraszania i obrony – podkreślił z kolei Gabriel Les, minister obrony Rumunii.

Podczas spotkania minister Mariusz Błaszczak i wicepremier, minister obrony Republiki Łotewskiej Artis Pabriks podpisali pomiędzy resortami obrony porozumienie o współpracy w zakresie edukacji obronnej uczniów klas mundurowych.

Współpraca polsko-łotewska w zakresie edukacji uczniów klas mundurowych opierać się będzie m. in. na organizacji wspólnych przedsięwzięć edukacyjnych i szkoleniowych z zakresu bezpieczeństwa i obronności np. obozów szkoleniowych lub zawodów użyteczno-bojowych, działaniach na rzecz wdrażania innowacyjnych rozwiązań edukacyjnych oraz wymianie wniosków i doświadczeń w tym zakresie.

Minister Błaszczak odniósł się również do informacji Pentagonu o możliwości sprzedaży Polsce samolotów piątej generacji F-35. – Cieszę się z tej informacji. To nie jest zaskoczenie ponieważ rozpoczęliśmy już negocjacje. Przygotowałem podstawy prawne i finansowe, aby nabyć przynajmniej 32 samoloty V generacji – powiedział minister.

***

W dniach 4-5 kwietnia br. na zaproszenie ministra obrony narodowej Polski w Warszawie gościli ministrowie obrony krajów wschodniej flanki NATO: Rumunii, Litwy, Łotwy, Estonii, Węgier, Słowacji, Czech i Bułgarii. Wizyta zbiegła się z przypadającą w tym roku 20 i 15 rocznicą wstąpienia krajów B9 do NATO i Unii Europejskiej. Bukaresztańska Dziewiątka (B9) to polsko-rumuńska inicjatywą służącą koordynacji stanowisk i wymianie poglądów państw regionu w dziedzinie bezpieczeństwa. Konsultacje w tym gronie zainaugurowano w Warszawie w 2014 r.

>>> GALERIA - Wspólnie pokazujemy naszą solidarność

Wideo

Zdjęcia (17)