W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wspólnie tworzymy system bezpieczeństwa naszej Ojczyzny

19.06.2020

- Dziękuję żołnierzom Wojska Polskiego za ich codzienną służbę. Dziękuję także pracownikom Dowództwa Generalnego. Wspólnie tworzymy system bezpieczeństwa naszej Ojczyzny - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas obchodów Święta Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Minister Mariusz Błaszczak przy mikrofonie podczas przemówienia okolicznościowego. W tle generałowie, żołnierze oraz sprzęt wojskowy. Po prawej i lewej stronie flagi Polski.

W piątek 19 czerwca 2020 r. w Warszawie z udziałem szefa MON  i kadry dowódczej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej odbyły się uroczystości z okazji Święta Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

- Macie Panie i Panowie olbrzymy wpływ na budowanie sprawności Wojska Polskiego. Sam miałem sposobność, żeby docenić Waszą codzienną służbę podczas ostatnich ćwiczeń Defender Europe 2020 czy Anakonda 20. W przypadku Defendera 2020 rozmawiałem  także z dowódcami amerykańskimi. Mówili o tym, że współpraca z żołnierzami Wojska Polskiego układa się jak najlepiej. Doceniali profesjonalizm, rzemiosło wojskowe bardzo wysokiej jakości, które prezentujecie na co dzień. To niezwykle ważne i istotne dla bezpieczeństwa Polski. Dziękuję Wam za to – mówił szef MON. 

Minister przypomniał również o zaangażowaniu żołnierzy w organicznie rozprzestrzeniania się koronawirusa. - Ponad 9 tysięcy żołnierzy Wojska Polskiego codziennie służyło i pomagało tym, którzy potrzebowali takiego wsparcia. Obecnie te służba, choć w mniejszej mierze, nadal jest konieczna. Bardzo Wam za to dziękuję – powiedział minister Błaszczak.

- Skoro odznaczanie się Panie i Panowie takim zaangażowaniem w codzienną służbę, to powinniście być godnie wynagradzani. I tak jest. Zwierzchnik Sił Zbrojnych, Pan Prezydent Andrzej Duda, rząd Polski, w którym mam zaszczyt sprawować urząd ministra obrony narodowej,  zagwarantowali podwyżki dla żołnierzy Wojska Polskiego – przypomniał minister. 

Szef MON w trakcie uroczystości wręczył żołnierzom Dowództwa odznaczenia państwowe i resortowe. Po zakończeniu uroczystego apelu minister Błaszczak zapalił znicz pod tablicą upamiętniającą gen. Andrzeja Błasika i załogę samolotu TU-154M.

Galeria ->>> Wspólnie tworzymy system bezpieczeństwa naszej Ojczyzny

***
Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych odpowiada m. in. za planowanie i realizację zadań mających na celu właściwe przygotowanie podległych sił i środków Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej do obrony granic i niepodległości państwa, zapewnienia bezpieczeństwa obywateli oraz wsparcia międzynarodowego pokoju w ramach rozwiązań sojuszniczych.

Święto Dowództwa Generalnego ustanowiono na 21 czerwca decyzją nr 418/MON z 27 października 2014 roku.
 

Wideo

Zdjęcia (4)