W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Współpraca polsko-brytyjska

27.02.2018

W dniach 26 - 27 lutego br. Tomasz Szatkowski podsekretarz stanu w MON przebywał z wizytą w Wielkiej Brytanii, gdzie spotkał się z ministrem ds. sił zbrojnych Wielkiej Brytanii Markiem Lancasterem.

t_szatkowski_mon

Podczas rozmów z partnerem brytyjskim, wiceminister Szatkowski podkreślił znaczenie partnerstwa strategicznego z Wielką Brytanią. Wyraził również nadzieję na szybką ratyfikację i implementację podpisanego w grudniu ub. r. Traktatu między Rzeczpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej o współpracy dziedzinie obronności i bezpieczeństwa. 

Rozmówcy wskazali na różne obszary współpracy wojskowej. W trakcie spotkania omówiono również zaangażowanie Wielkiej Brytanii na wschodniej flance Sojuszu w ramach tzw. Wzmocnionej Wysuniętej Obecności (enhanced Forward Presence - eFP). Podkreślono przy tym szczególne znaczenie współpracy w ramach NATO oraz omówiono priorytety na Szczyt Sojuszu w Brukseli. 

Istotnym wątkiem dyskusji były ponadto różne aspekty wojskowej obecności Wielkiej Brytanii w Polsce oraz wspólne polsko-brytyjskie projekty w dziedzinie obronności.

Podczas przeprowadzonych rozmów poruszono także kwestię współpracy na rzecz poprawy interoperacyjności i budowy oczekiwanych zdolności operacyjnych w kontekście trwającej modernizacji Sił Zbrojnych RP. 

Wiceminister Szatkowski odwiedził Sojuszniczy Korpus Szybkiego Reagowania ARRC w Innsworth oraz  Centrum Szkolenia Artylerii w Larkhill, a także złożył wieniec przy Pomniku Lotników Polskich w Northolt.